Pozvěte ptáky na drink - nebo na koupel?
Dejte ptákům napít. ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌
Česká společnost ornitologická, 8. června 2021
Milí ptačí přátelé,

v letošním roce se zdá, že je vody v přírodě dostatek a ptáci rozhodně nemusí trpět žízní. Pojďme i tak připravit ptákům pítka a koupátka! Až přijde léto, určitě se budou hodit. A vy se můžete, podobně jako u krmítek, těšit z ptačí blízkosti. Vodu můžete ptákům nabízet, ať už bydlíte kdekoli – na balkonu, na parapetu okna či na zahradě.


Nejjednodušší pítko připravíme tak, že na balkon či parapet umístíme mělkou misku s vodou (či třeba podkvětník), do které položíme několik kamenů. Ty zabrání utonutí hmyzu, který do misky může spadnout. Na zahradě můžeme vytvořit malé zahradní jezírko s mělkými břehy, kde se ptáci mohou koupat i napít. Můžeme ale sáhnout i po nápaditějším řešení a pítko si sami vyrobit!

Chcete si vyrobit pítko sami? Návod najdete zde!
Pokud doma bojujete s místem, určitě oceníte krmítko – pítko Robin od společnosti Plastia. Tři nástavce umožňují krmítko v zimě plnit sypkou potravou či lojovými koulemi a v létě využít jako pítko. Robin se připevňuje na tyč, či zavěšuje na šňůrku, využijete ho tedy opravdu všude.

Nezapomeňte, že až do 13. června nám můžete zaslat hlášení, jestli jste na svém krmítku viděli, nebo naopak neviděli nemocné opeřence. Takzvaná „negativní hlášení“, tedy informace o tom, že jsme nemocné opeřence neviděli, jsou důležitou složkou celého mapování. Vyplněním dotazníku pomůžete zmapovat, kterým místům se ptačí nemoci vyhnuly a kde se naopak objevily.

Děkujeme všem, kteří se do mapování již zapojili!

Chci vyplnit dotazník

Ve středu 9. 6. se od 17:30 můžete těšit na další díl oblíbeného pořadu Ornitolog na drátě, tentokrát na téma Polní ptáci. Těší se na vás Václav Zámečník a Dušan Rak. Tento díl můžete opět snadno sledovat na stránkách pořadu Ornitolog na drátě na webu ČSO. Můžete také dopředu klást své dotazy na odkazu ZDE.

Sledovat Ornitologa na drátě

Přejeme vám hodně zdraví a pokud můžete, nechte trávu růst! Pokud vydržíte, nesekat, čeká vás odměna v podobě pestrobarevných květů, bzučení hmyzu a nadšení našich milovaných opeřenců. A o to přece jde!

Máte dlouhou chvíli? Přečtěte si třeba Ptačí svět. Sledujte také náš facebook či instagram.

Krásné dny.

Dita Hořáková

Chcete ještě více pomáhat ptákům?
Staňte se členem ČSO.
Facebook YouTube Twitter Instagram
Společně pro ptáky a pro lidi od roku 1926.
Česká společnost ornitologická, Na Bělidle 34, Praha 5
Tento email byl odeslán na adresu ekoporadna@muzeumcl.cz.
Odesilatelem je Dita Hořáková, ptacihodinka@birdlife.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


SmartEmailing

Rádi doručujeme e-maily, které pomáhají. www.smartemailing.cz
Jsme partner českých firem pro efektivní marketingovou komunikaci, která pomáhá i vydělává.