🐏 Symbolické protesty proti nesmyslným vládním nařízením - 13/2021
Svobodě a odpovědnosti zdar! Uplynulý týden byl nabytý událostmi. Svobodni se nejprve v sobotu 28. 3. 2021 na Den učitelů zúčastnili akce, kterou zorganizovaly Chcípl pesa iniciativa Vraťme děti školyv podobě plavby po Vltavě na podporu návratu dětí do škol. Na Vltavu vyplulo celkem sedm lodí a cílem bylo poukázat, že je třeba konečně vrátit děti do škol. Celá akce byla vnímána lidmi na břehu velmi pozitivně, lidé mávali a byla dobrá pozitivní atmosféra nejenom na lodi, ale i na souši. Následně z neděle na pondělí Svobodní symbolicky vyjádřili protest proti vládním nažízením a to tak, že napříč republikou překryli cedule okresů nápisem "Okres krále Miroslava, žít dovoleno! Konec kazisvěta". Předseda Libor Vondráček k akci mimo jiné uvádí následující: "Naši Svobodní lékaři mají jednotné stanovisko k hlídání okresů. S vědomím, že nedostatek finančních prostředků ve zdravotnictví je příčinou nedostatku personálu, považujeme hlídání hranic okresů za zcela bezdůvodné plýtvání lidskými silami i financemi". Tuto nevšední akci zaznamenala celá řada médií. Tisková zpráva vyšla nejenom na našich webových stránkách Konec Kazisvěta, žít dovoleno!, ale též v celé řadě médií. Např. šlo o: 1) CNN Prima News: Překryté značky jako forma protestu. Česko se probudilo do okresů krále Miroslava. 2) Dále byla zpráva zveřejněna v Protextu ČTK, na TV Barrandov, v deníku Metro, na serveru i60.cz.
Týdeník Svobody - 13. týden 2021
Zobrazit email v prohlížeči
Svobodě a odpovědnosti zdar!

Uplynulý týden byl nabytý událostmi. Svobodni se nejprve v sobotu 28. 3. 2021 na Den učitelů zúčastnili akce, kterou zorganizovaly Chcípl pes a iniciativa Vraťme děti školy v podobě plavby po Vltavě na podporu návratu dětí do škol. Na Vltavu vyplulo celkem sedm lodí a cílem bylo poukázat, že je třeba konečně vrátit děti do škol. Celá akce byla vnímána lidmi na břehu velmi pozitivně, lidé mávali a byla dobrá pozitivní atmosféra nejenom na lodi, ale i na souši. 

Následně z neděle na pondělí Svobodní symbolicky vyjádřili protest proti vládním nažízením a to tak, že napříč republikou překryli cedule okresů nápisem "Okres krále Miroslava, žít dovoleno! Konec kazisvěta".

Předseda Libor Vondráček k akci mimo jiné uvádí následující: "Naši Svobodní lékaři mají jednotné stanovisko k hlídání okresů. S vědomím, že nedostatek finančních prostředků ve zdravotnictví je příčinou nedostatku personálu, považujeme hlídání hranic okresů za zcela bezdůvodné plýtvání lidskými silami i financemi". 

Tuto nevšední akci zaznamenala celá řada médií. Tisková zpráva vyšla nejenom na našich webových stránkách Konec Kazisvěta, žít dovoleno!, ale též v celé řadě médií. Např. šlo o: 
2) Dále byla zpráva zveřejněna v Protextu ČTK, na TV Barrandov, v deníku Metro, na serveru i60.cz.


S pozdravem a přáním hezkého dne
předseda Svobodných
"Svoboda a odpovědnost musí jít ruku v ruce... jinak zhynou..."
Svobodná hospoda
V pravidelné pondělní Svobodné hospodě jsme se tentokrát bavili na velmi aktuální téma, a to letošní maturity. Nejenom maturanti, ale i žáci základních škol a studenti středních škol to v současné době nemají vůbec jednoduché, jelikož stále trvá online výuka a návrat dětí do škol, kromě prvního stupně, je v nenávratnu. 

"Maturujete? Máte v rodině maturanty? Pojďte si do Svobodné hospody popovídat o letošních maturitách. Zda jsou podle Vás zvoleny vhodně, jak bude probíhat příprava, co vnímáte jako problém, poraďte ostatním maturantům, jak se na ně optimálně připravit."

Tímto titulkem jsme zvali studenty k debatě a je třeba říci, že debata byla velmi zajímavá a v mnoha ohledech inspirativní. Pokud jste debatu nestihli online, přehrát si ji můžete i zpětně na tomto odkaze

Příští hospoda bude opět velice zajímavá, protože se budeme bavit o VelikonocíchVnímáte jen problémy, nebo cítíte změnu? Pojďte si popovídat, jaké problémy řešíte. Jak současnost ovlivňuje Vaše hodnoty. Co vlastně považujete za hodnoty, jak vnímáte současnou společnost a kam se ubírá Váš osobní život či celá společnost. Nebo vezměte tuto Velikonoční Svobodnou hospodu jako dutou vrbu, kde se můžete svěřit.

Sledujte nás a povídejte si s námi ve Svobodné hospodě každé pondělí od 20:00 online - viz odkaz - online dostupný i na YouTube.

Výběr Svobodných střípků
z médií

1) Libor Vondráček: Babiš jako král Kazisvět. Peníze nerostou na stromě.

Předseda Libor Vondráček poskytl rozsáhlý rozhovor v reakci na protest, který souvisel s překrytím okresních cedulí. V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, co vedlo Svobodné k tomuto satirickému protestu, proč si vybrali motiv známé české pohádky, zda budeme v akcích pokračovat a čeho chceme dosáhnout? Celý rozhovor je k dispozici zde.
2) Payne: Návrh zákona o zásluhách Miloše Zemana

Jiří Payne s trochou nadsázky a satiry vytvořil "návrh zákona o zásluhách Miloše Zemana". Na níže uvedeném odkaze si můžete přečíst, jak by Jiří Payne prezidenta Zemana "ocenil" - viz odkaz
3) Vít Mareček: glosa o povinném testování

Náš příznivec, lékař Vít Mareček ve svém blogu popisuje úskalí povinného testování ve firmách. Ve svém blogu kriticky popisuje, jaký je smysl povinného testování a komu to prospěje. Vít Mareček se dále zmiňuje mimo jiné o právu na duševní a tělesnou integritu v souvislosti s testováním a celé řadě dalších otázek. 
4) Uzavřená dětská hřiště se na Jindřichohradecku neotevřou ani o Velikonocích

Senátor a jindřichohradecký radní Jaroslav Chalupský si myslí, že: „Máme v klubu lékaře, starosty, ředitele nemocnic a podobně. A jasně jsme se shodli, že vzhledem k nesmyslnosti ostatních opatření a probíhající realitě, kdy se děti stejně shromažďují jinde, bylo lepší nechat hřiště i sporty na vzduchu otevřené. Jejich návštěvy by byly plynulé a nevznikla by nyní ta vlna hurá na hřiště, než je zase zavřou."
Celá zpráva
zde

5) Hamáček: Výjimka pro pejskaře je riziko! Venčení ode dneška končí!

V rámci úpravy nařízení o volném pohybu osob vláda s platností od 1. dubna 2021 ruší výjimku v čl. III odst. 1e) venčení psů do 500 metrů od místa bydliště. V době od 21:00 hod. do 04:59 hod. tedy již není možné vycházet za účelem venčení psů. Již od 1. května 2021 mohou majitelé psů žádat o kompenzační bonus na domácí psí záchodky. Ke stejnému dni zřizuje vláda meziresortní poradní orgán Na hovno, který zajistí koordinaci odborníků na dovoz, vývoj a výrobu těchto zařízení a podpoří jeho činnost zřízením fondu s počátečním vkladem 100 milionů Kč. Celá zpráva zde. Aprílový žertík jste zajisté pochopili :-)
Kalendář Svobody - 13. týden
3. 4. 1876: Narozen Tomáš Baťa
Jedna z ikon moderního českého kapitalismu. Ovšem nejen českého, na naše poměry nebývale uspěl i na mezinárodní scéně a předvedl, že je-li člověk nápaditý a pracovitý, leží mu u nohou celý svět.
4. 4. 1973: Světové obchodní centrum otevřeno
Z jedné strany symbol kapitalismu, svobody a toho, co vše zmůže člověk, z druhé velké varování. Přišlo 11. září. Na původním místě dnes vyrostly mrakodrapy nové.
5. 4. 1897: Badeniho jazyková nařízení
Zrovnoprávnění češtiny s němčinou na základě nařízení ministra vnitra tehdejší předlitavské vlády bylo dalším úspěchem emancipace českého národa. Je úžasné, jak daleko jsme se od oné doby posunuli.
6. 4. 1896: Olympijské hry v Athénách
Byly zahájeny první moderní Olympijské hry. Sport v le­tech následujících nenabízel jen osvobozující pocity z pohybu, ale v dějinách sehrál i velkou symbolickou roli v boji za svobodu a spravedlnost, což dosvědču­je několik událostí v tomto kalendáři. 
7. 4. 1944: Útěk z Osvětimi
Naši občané Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba unikli na svobodu z Osvětimi a úspěšně se vrátili na Slovensko. Nikdy nebyli dopadeni a nově nabyté svobody si mohli užívat až do smrti.

8. 4. 1895: Hanba přímým daním
Nejvyšší soud USA označil přímé daně za protiústavní.
9. 4. 1388: Švýcaři se ubránili
Spojené síly Staré švýcarské konfederace porazily asi šestnáctkrát silnější habsburská vojska v bitvě u Näfels a definitivně tak zmařily snahy Habsburků o podmanění Švýcarů.
10. 4. 1918: Kongres utlačovaných národů
Na Kongresu utlačovaných národů rakousko-uherských v Římě vyhlásili Čecho-Slováci, Jugoslávci, Rumuni a Poláci své právo na zcela nezávislé státy.
11. 4. 1945: Osvobození Buchenwaldu
Americká armáda osvobodila koncentrační tábor Buchenwald. A o 16 let později začal  v Jeruzalémě proces s Adolfem Eichmannem, kterého čapli agenti Mosadu z jeho  argentinského úkrytu.

Svobodná poradna
Čtvrteční Svobodná poradna se nesla v netradičním duchu, byla totiž aprílová. Již řadu měsíců nemáme možnost navštívit kadeřníka, velikonoční zboží se pro tento rok stalo "kontrabandem" a cvičení je téměř zakázané slovo. 

Aprílová poradna se právě těmto věcem věnovala. Mohli jsme být svědky, jak se doma svépomocí ostříhat, ukázali jsme si, jak si uplést pomlázku a na závěr jsme si zacvičili, protáhli tělo jednoduchými cviky. 

Děkujeme všem aktérům, kteří této poradny aktivně zúčastnili.

Pokud jste tento díl nestihli sledovat živě, můžete se podívat zpětně ze záznamu zde. Starší díly Svobodné porady můžete též shlédnout na FB stránce Svobodných. 

Do dalších dílů Svobodné poradny chystáme zvát celou řadu dalších odborníků z různých oblastí, kteří budou lidem radit a pomáhat. Pokud máte sami nějaký tip na téma či oblast, které by vás zajímalo, abychom zpracovali, pište nám na mail mluvci@svobodni.cz.

Předběžný rozpis dalších dílů:
Domácí vzdělávání jako jisté řešení do nejisté doby? - 8. 4. 18:00
Finanční rádce I. - Exekuce a oddlužení - 15. 4. 18:00
Covid: psychologická poradna - 22. 4. 18:00
Pronájem bytu bez rizika: ochrana práv pronajímatelů - 6. 5. 18:00

Svobodný beran
Sledujte náš pořad Svobodný beran, který vysíláme na facebooku i na youtube a brzo jej najdete také jako podcast.

V příštím dílu (v úterý 13.4. od 18:45) se můžete těšit na Tomáše Nielsena, právníka roku, který si bude vyjadřovat k ústavněprávním rozměrům současných opatření.

Odebírejte tento
týdeník ZDARMA!


Dostal se k vám tento mail od přátel? Chcete, aby vám už žádné novinky neunikly?
Stačí udělat jedinou věc.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU
Pošlete to dál!

Budeme rádi, když nás budete číst i nadále a budete tento Týdeník přeposílat svým přátelům, aby měli také informace z více zdrojů a mohli si udělat ucelenější názor.

Můžete nás také dát do kopie,
ať víme, že má smysl noviny po večerech připravovat.

Nezobrazil se Vám email správně? Otevřít v prohlížeči
13.05.2021 Svobodní
Tento email byl odeslán na adresu vondracek@svobodni.cz.
Odesilatelem je Svobodní - Týdeník Svobody, mluvci@svobodni.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla