🐏 Podmínky pro návrat dětí do škol nejsou v pořádku, dejte o tom vědět ředitelům a zřizovatelům - 14/2021
SSvobodě a odpovědnosti zdar! Shodou okolností dnešek představuje den, kdy se děti alespoň prvního stupně základních škol a předškoláci vrací zpět do svých škol k prezenční výuce v tzv. rotačním systému. Mohlo by to znít jako vítězství. Opak je pravdou. Návrat dětí do škol je spojen s povinným testováním i těch nejměnších, tj. i dětí v předškolním věku a i zmiňovaných prvních stupňů. Svobodní silně proti avizovanému způsobu testování dětí ve školách vystupují a nesouhlasí s ním hned z několika důvodů: samotný test (antigenní test z nosu) představuje pro děti zdravotní riziko, které může nesprávným způsobem provedení testu vést k fyzickému poranění či jiným zdravotním problémům; nehledě na rozpory testování ve školách s otázkami práva na ochranu zdraví, práva na vzdělání, atd. K této problematice se podrobně vyjádřil náš garant pro zdravotnictví, místopředseda MUDr. Miroslav Havrda ve svém příspěvku, ve kterém problémy spojené s testováním dětí podrobně popisuje. Doporučujeme vaše hejtmany a starosty konfrontovat s tímto materiálem, jehož autorem je uznávaná právnička Jana Zwyrtek Hamplová:
Týdeník Svobody - 14. týden 2021
Zobrazit email v prohlížeči
Svobodě a odpovědnosti zdar!

Shodou okolností dnešek představuje den, kdy se děti alespoň prvního stupně základních škol a předškoláci vrací zpět do svých škol k prezenční výuce v tzv. rotačním systému. Na jednu stranu jsme rádi,
ale dlouhodobě by se mohlo jednat o Pyrrhovo vítězství.

Návrat dětí do škol je totiž spojen s povinným testováním i těch nejměnších, tj. i dětí v předškolním věku a i zmiňovaných prvních stupňů. Svobodní silně proti avizovanému způsobu testování dětí ve školách vystupují a nesouhlasí s ním hned z několika důvodů: samotný test (antigenní test z nosu) představuje pro děti zdravotní riziko, které může nesprávným způsobem provedení testu vést k fyzickému poranění či jiným zdravotním problémům; nehledě na rozpory testování ve školách s otázkami práva na ochranu zdraví, práva na vzdělání, atd. K této problematice se podrobně vyjádřil náš garant pro zdravotnictví, místopředseda MUDr. Miroslav Havrda ve svém příspěvku, ve kterém problémy spojené s testováním dětí podrobně popisuje.

Doporučujeme vaše hejtmany a starosty konfrontovat s materiálem, který najdete v závěru emailu.

S pozdravem a přáním hezkého dne
předseda Svobodných
"Svoboda a odpovědnost musí jít ruku v ruce... jinak zhynou..."
Výběr Svobodných střípků
z médií

1) Naše koalice má hned podle dvou agnetur podporu na úrovni 5%. 
Naše koalice má podle agentury Ipsos v součtu větší podporu než ČSSD i než KSČM a podle současné nálady obyvatel má v říjnu velkou šanci proniknout do Poslanecké sněmovny. Přestože se data sbírala už po ohlášení koalice, agentura Ipsos měřila značku Svobodných i Trikolóry zvlášť (1,9 % + 3,1 %). Sami Svobodní podle ní mají potenciál 6,7 % a Trikolóra 7,7 %. Odkaz na průzkum zde

A podle úplně nejnovějšího průzkumu Data Collect, který se dělal už přímo na koalici a po odchodu Václava Klause ml. se toto číslo potvrdilo - odkaz zde.

2) Payne: Investovat do obrany se vyplatí. 
Jiří Payne ve svém blogu popisuje, jak moc je důležité investovat do obrany státu a jak to chodí v zahraniční politice i s připomínkou některých historických událostí s obranou spojených. Blog Jiřího Payna si můžete přečíst na tomto odkaze.
3) Vláda nás cupováním Pandemického zákona přibližuje diktatuře
Svobodní vyzývají občany, aby si z nápadů nového ministra nedělali vrásky. Ministr Arenberger se jistě spoléhá, že lidé budou nařízení, k nimž nemá zmocnění z Pandemického ani jiného zákona, ze strachu respektovat. Máme-li si však zachovat důstojnost a sebeúctu, takové pohrdání zákony naopak respektovat nesmíme
celé stanovisko najdete zde.
4) Zálom: Vláda se bojí, že ji lidé přestanou poslouchat. 
Místopředseda strany Luboš Zálom ve svém článku popisuje situaci, kdy lidé přestávají věřit a dodržovat vládní nařízení a jak tento jev znepokojuje vládní představitele. Luboš Zálom mimo jiné uvádí, že posledním arbitrem každého nařízení je svobodný, racionálně a samostatně myslící jednotlivec. Celý příspěvek je k přečtení na tomto odkaze
5) Vondráček o Svobodě slova a ČT. 
S velkým ohlasem prezentoval Libor Vondráček názor na svobodu slova také veřejno právní média, která dlouhodobě chceme reformovat.
Celou úvahu si můžete přečíst zde
Svobodná hospoda
Při pondělní velikonoční Svobodné hospodě jsme se bavili právě na téma Velikonoc, které se letos kvůli lockdownu nekonaly tak jako v minulých letech, tj. při dodržování tradic a zvyků, které jsou s Velikonocemi standardně spojeny (nebo jen velmi omezeně). Proto jsme pro vás přichystali tento speciální díl, ve kterém jste si mohli s námi o tomto svátku popovídat. Pokud jste velikonoční díl nestihli online, přehrát si ji můžete i zpětně na tomto odkaze.

Dnešní Svobodná  hospoda bude opět velice zajímavá, protože se budeme bavit o tom, jak v této nelehké době "žije" kultura? Jak se žije umělcům a dalším lidem navázaným na dnes zakázanou kulturu? Chybí vám kultura, koncerty, divadla, festivaly? Přijďte dnes od 20 hodin diskutovat do naší online Svobodné hospody přes odkaz na ZOOM, nebo můžete debatu sledovat na Facebooku.
Kalendář Svobody - 14. týden
12. 4. 1944: Narození Karla Kryla
V Kroměříži se narodil písničkář, novinář, politik a filosof Karel Kryl. Ukrutně štval komunisty před i po sametové revoluci. 
13. 4. 2015: Vyhlášení Liberlandu
Vit Jedlička vyhlašuje Liberland a stává se prvním prezidentem nově vzniklého státu, kde se neplatí žádné daně. Žádosti o občanství se hrnuly. Není divu, když s Liberlandem pomáhal dokonce i sám Tonda Blaník.
14. 4. 1938: Petr Nárožný
Narodil se velký herec, liberál a příznivec svobody, Petr Nárožný. 

15. 4. 1738: Vynález otvíráku na pivo
Byl vynalezen otvírák na lahve. Cesta za obsahem ukrytým v lahvi nikdy nebyla svobodnější, což zejména v Čechách a na Moravě může sklidit aplaus.
16. 4. 1992: David Millgard na svobodě
Po 23 letech byl propuštěn muž, kterého v 16 letech uvěznili za domnělou vraždu. Spravedlnosti se dočkal. Může být překvapující, že spravedlnost v rukou státu vidí někdy velmi špatně a uznat omyl se jí příliš nechce.
17. 4. 1521: Exkomunikace Martina Luthera
Exkomunikováním Luthera se naplno otevřela cesta pro reformaci. Pokrokem proti dřívějšímu způsobu jednání bylo již to, že nebyl upálen. Jeho myšlenky se šířily raketovou rychlostí.

18. 4. 1945: Vstup US Army na území protektorátu
Americká armáda vstupila na území protektorátu. Bylo jasné, že svoboda v Československu vyhraje a její definitivní triumf se nezadržitelně blíží.

Svobodná poradna
Čtvrteční Svobodná poradna se týkala velmi aktuálního tématu a to domácímu vzdělávání. V současné době, kdy školy jsou stále zavřeny (kromě prvního stupně) se dostává do popředí otázky spijené právě s domácím vzděláváním. Debatovat jste mohli s odbornicí na toto téma, paní Irenou Steinhauserovou, které tímto děkujeme za účast v debatě a za její zkušenosti z této oblasti, které jsme si tímto mohli vyslechnout. 

Pokud jste tento díl nestihli sledovat živě, můžete se podívat zpětně ze záznamu zde. Starší díly Svobodné porady můžete též shlédnout na FB stránce Svobodných. 

Do dalších dílů Svobodné poradny chystáme zvát celou řadu dalších odborníků z různých oblastí, kteří budou lidem radit a pomáhat. Pokud máte sami nějaký tip na téma či oblast, které by vás zajímalo, abychom zpracovali, pište nám na mail mluvci@svobodni.cz.

Předběžný rozpis dalších dílů:
Finanční rádce I. - Exekuce a oddlužení - 15. 4. 18:00
Covid: psychologická poradna - 22. 4. 18:00
Pronájem bytu bez rizika: ochrana práv pronajímatelů - 6. 5. 18:00

Svobodný beran
Dalším hostem našeho pořadu Svobodný beran byl nyní právník roku a jeden ze tří zakladatelů Zdravého fóra, Tomáš Nielsen.

 "Jako právníka mě nejvíce zaujalo, že vláda kvůli ochraně jednoho práva zcela bez testu proporcionality potlačuje práva jiná. Místo hledání nejšetrnějšího řešení ignoruje test proporcionality a chrání zdraví lidí tak, že střílí od boku", řekl mimo jiné Tomáš Nielsen ve Svobodném beranovi. Dále mluvil o právech dětí na vzdělávání, o svobodě podnikání i o tom, jak to funguje ve Skandinávii, jelikož v Dánsku má část svých kořenů. 

Když ho Libor Vondráček vyzval ke srovnání právě se Švédskem nebo s Dánskem, tak prohlásil: "lidé v Dánsku nebo ve Švédsku jsou stejní jako Češi. Proto neberu argumenty, že na Čechy se musí jinak nebo vždyť se to tak dělá všude, není to pravda. Už vůbec jako právník nemohu uznávat odůvodnění pro nošení respirátorů od docenta Maďara, že to má symbolický význam, potlačovat práva ze symbolického významu si mohou dovolit diktatury, ne demokratické právní státy".

Díl Svobodného berana s Tomášem Nielsenem budete moci shlédnout nově na Youtube, a to v úterý 13. 4. 2021 od 20:30 hod. na tomto odkaze

Starší díly můžete shlédnout níže. 

Návrat dětí do školy - VÝZVA

Doporučuji vaše hejtmany a starosty konfrontovat s tímto
materiálem. 👍 Jeho autorem je uznávaná právnička Jana Zwyrtek Hamplová. Za tento rozbor jí skláním ohromnou poklonu a vyslovuji velký dík.

Vaše dopisy či emaily můžete doprovodit třeba tímto textem:

💬 "Vážený pane hejtmane/primátore/starosto, vážená paní hejtmanko/primátorko/starostko, (pokud členem Pirátstva můžete použít vážené to primátoro/starosto),


zasílám Vám právní argumenty, podle kterých si můžete zastat svých škol, jejich ředitelů a ředitelek, učitelů a učitelek, žáků a studentů. Z dokumentu jasně vyplývá, že je ve vaší moci nevynucovat dodržování vládních pravidel, která jsou zjevně v rozporu hned s několika ústavně chráněnými právy.


Z textu je patrné, že Vám nehrozí žádná sankce, pokud odmítnete plošnou diskriminaci a snahu o centrální a škodlivé narušení běhu vašich škol. A budete spolu s ředitelem hledat jinou cestu, jak uspořádat vaše školy tak, aby se mohl chránit každý sám podle svého uvážení a nezasahoval přitom do integrity ostatních.


Čas, který uspoříte povinným vyhodnocováním všech testů ve škole, může využít pedagog k častějšímu větrání tříd a chodeb.


Prostředky, které uspoříte za speciální nakládání s biologický odpadem včetně nákupu nádob a další náklady s tím spojené, můžete věnovat do lepšího vybavení vaší školy.


Zvažte prosím, zda také nezavedete rozpočtová opatření, která umožní školám pomoci s nákupem nejrůznější technologie, která sníží riziko přenosu JAKKÉKOLIV virové či bakteriální nákazy téměř k nule.


Jde zejména o aplikaci fotokatalizačních nátěrů, umístění alobalu na stropy tříd, pravidelnou dezinfekci nebo zapnutí UV záření přes noc, potenciálně také zakoupení čističek vzduchu apod. do jednotlivých tříd.
Pro ochranu těch, kteří se chtějí chránit by mělo být povoleno každému, komu to vyhovuje (zejména pedagogům), nošení respirátorů, štítů, rukavic či jiných ochranných pomůcek. upozorňujeme také, že každý pedagog, který se nákazy bál měl navíc možnost se očkovat.


Směrem k žákům postačí změření teploty při příchodu, nevynucování kontaktu s ostatními a apel na časté mytí rukou. V případě vypozorování klinických příznaků může být žákovi nabídnut test ze slin (vyplivnutím do odměrky).


Věřím, že tato opatření jsou šetrná k právům všech, kteří jsou zapojení do výukového procesu, pozvednou vaši oblíbenost mezi všemi občany vašeho kraje/města (či vaší obce) a zároveň mají větší potenciál chránit zdraví všech, kteří se jsou do procesu zapojení.

X Y
občan/občanka vašeho kraje/města (či vaší obce) Z"
Její příspěvek je dostupný zde.

Odebírejte tento
týdeník ZDARMA!


Dostal se k vám tento mail od přátel? Chcete, aby vám už žádné novinky neunikly?
Stačí udělat jedinou věc.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU
Pošlete to dál!

Budeme rádi, když nás budete číst i nadále a budete tento Týdeník přeposílat svým přátelům, aby měli také informace z více zdrojů a mohli si udělat ucelenější názor.

Můžete nás také dát do kopie,
ať víme, že má smysl noviny po večerech připravovat.

Nezobrazil se Vám email správně? Otevřít v prohlížeči
13.05.2021 Svobodní
Tento email byl odeslán na adresu vondracek@svobodni.cz.
Odesilatelem je Týdeník Svobody - Svobodní, mluvci@svobodni.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla