Plánujete nové pololetí? Máme pro Vás tipy!
VĚSTNÍK 2020/01
Milí vyučující,
leden je obdobím nových předsevzetí, vyhodnocování předchozího roku a plánů na rok nastávající. Ani u nás tomu není jinak. Proto Vám už teď s předstihem dáváme vědět o termínech akcí, které pro Vás v těchto týdnech intenzivně připravujeme. Na co se můžete v příštím pololetí těšit?

  Festival Jeden svět
  (4. – 13. března 2020, registrace začátkem února)

  Konference k mediálnímu vzdělávání
  (28. dubna, termín registrací bude upřesněn)

  Týdny mediálního vzdělávání
  (25. května – 12. června 2020, registrace od 6. dubna)

  Dny mediální gramotnosti na SOŠ a SOU v 5 krajích
  (leden – duben 2020, registrace právě probíhají)

  Před pár dny jsme také na portálu publikovali nový „výukový plán“, ve kterém najdete přehledně uspořádaných už více než 50 audiovizuálních lekcí k tématu ´Globální rozvojové vzdělávání´ (JSNS.CZ/GRV-Krok-za-krokem). Obdobného průvodce pro okruh ´mediální vzdělávání´ jsme pro Vás publikovali již v září a najdete jej na JSNS.CZ/Krok-za-krokem-MV. A aby toho nebylo málo, právě pracujeme na „Kroku za krokem“ pro lekce k moderním čs. dějinám.

  Další novinkou roku 2020 bude rozšíření námi poskytovaných výukových materiálů i pro první stupeň ZŠ! A to pro oblast mediální výchovy. Na jaře se můžete těšit na nový animovaný seriál pro děti s výukovými materiály. 
  Rozvíjení mediální gramotnosti na prvním stupni ZŠ bude věnována i dubnová konference a Týdny mediálního vzdělávání budou letos poprvé určeny i pro prvostupňové žáky. Víte-li o kolegovi či kolegyni, kteří by tyto materiály uvítali, budeme rádi, když jim náš email přepošlete.

  Věříme, že si z pestré nabídky aktivit jistě vyberete.

  Za tým JSNS Vám krásný den přejí Jan Forchheim a Táňa Abrhámová
  Zviditelněte projekty svých studentů, nominujte je na Cenu Gratias Tibi
  Organizují vaši studenti vlastní zajímavé projekty? Zviditelněte je a vyjádřete jim uznání tím, že je nominujete na Cenu Gratias Tibi. Jako každoročně ji budeme v květnu udílet v kategoriích ve věku ZŠ, SŠ a do 30 let. Nově přibyla i kategorie určená speciálně pro environmentální projekty a nechybět bude ani Cena České televize, mediálního partnera projektu. Nominace právě probíhají! Zviditelněte aktivitu svých žáků!
  Číst celé
  Co oceňujete na portálu JSNS.CZ?
  Hledáme cesty, jak materiály a aktivity poskytované prostřednictvím portálu JSNS.CZ nabídnout i vyučujícím, kteří nás neznají. Obracíme se proto na ty z Vás, jež audiovizuální lekce ve svých hodinách využíváte, s prosbou o pomoc. 
  Byli bychom rádi, kdybyste nám napsali pár slov o tom, co Vám a Vašim žákům práce s filmem přinesla. Pro všechny, kteří nám tímto způsobem pomůžou, máme připravený drobný dárek.
  Číst celé
  Blíží se školní projekce festivalu Jeden svět 2020 
  Projekce pro žáky a studenty, které jsou nedílnou součástí festivalu, se budou konat v Praze od 4. do 13. března 2020.
  Po pražské části se festival přesune do dalších 35 českých měst. Podívejte se, které město máte se svojí školou nejblíže, zjistěte jeho termíny a domluvte se s koordinátory projekcí.  
  Pro informace o filmech a přihlašování na projekce sledujte JSNS.CZ/festival. 
  Číst celé
  Známe termín letošních Týdnů mediálního vzdělávání
  Můžete si již zapsat do svých diářů, že v období od 25. května do 12. června se budou již počtvrté konat na školách po celé ČR Týdny mediálního vzdělávání. Letošní ročník přinese spoustu novinek, včetně dlouho očekávaných materiálů do výuky pro I. stupeň základních škol! Přihlašování bude spuštěno 6. dubna. Sledujte náš web pro další informace.
  Poslední volná místa! Objednejte si zdarma Den mediální gramotnosti
  Objednejte si pro svou školu praktickou ukázku interaktivní výuky mediálně vzdělávacích témat prostřednictvím audiovizuálních materiálů, jejíž součástí je i debata s novinářem. Učíte na SOŠ nebo SOUKarlovarském, Ústeckém, Libereckém, Olomouckém nebo Moravskoslezském kraji? Rádi byste se v hodinách věnovali mediální výchově, ale nevíte, jak začít? Anebo jste v tomto tématu již zkušenější a hledáte nové materiály či metody pro obohacení výuky? Neváhejte a kontaktujte nás ještě dnes.
  Číst celé
  Nominujte pamětníka na Cenu Příběhů bezpráví 2020  
  Zaujal Vaše žáky nebo studenty pamětník na besedě v rámci Měsíce filmu na školách a chcete mu vyjádřit poděkování? Znáte ve svém okolí někoho, kdo v období komunistického Československa odolal tlaku režimu a za své aktivní postoje si zaslouží úctu a uznání?  Neváhejte a nominujte tuto osobnost na Cenu Příběhů bezpráví 2020.
  Číst celé
  Uvítáte inspiraci do hodin mediální výchovy?
  Odebírejte pravidelný online Bulletin mediálního vzdělávání. Najdete v něm tipy na praktické aktivity do výuky, analýzy mediálních sdělení nebo pozvánky na semináře a konference.  Od září zahrnuje také novou rubriku Česká mediální krajina, jejímž cílem je pomoci studentům zorientovat se v tom, jaká média u nás existují, kdo je vlastní a jaká jsou jejich další specifika.
  Více informací
  TIPY NA FILMY
  Krok za krokem GRV je tady!
  Připravili jsme pro vás už přes 50 audiovizuálních lekcí, kterými můžete u svých žáků podpořit myšlení v evropských a globálních souvislostech. Jak se ale v takovém množství materiálů zorientovat? Čím začít a které si nechat spíše na později? Když je v lekci více aktivit, jakou vybrat? 
  Odpovědi nabízí nově vytvořený „výukový plán“ Krok za krokem rozdělený do tří úrovní podle náročnosti témat a podle stupně školy.
  Vyzkoušejte ho
  Kalendář akcí
  1. 1. - 29. 2. Nominace na Cenu Gratias Tibi
  4. 3. – 13. 3. Školní projekce festivalu Jeden svět v Praze
  28. 4.  Konference k mediálnímu vzdělávání
  25. 5. – 12. 6. Týdny mediálního vzdělávání 2020
  leden – duben Dny mediální gramotnosti pro SOŠ a SOU v 5 krajích
  březen – duben Školní projekce festivalu Jeden svět v 35 městech ČR

  Jeden svět na školách
  Člověk v tísni, o. p. s.
  Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
  Odesilatelem je Jeden svět na školách, jan.forchheim@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
  Z odběru se můžete odhlásit.


  S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
  Antispam pravidla