Jak si zjednodušit přípravu na distanční výuku, a přitom probrat žáky z letargie?
VĚSTNÍK 2021/03
Milí vyučující,
už je to rok, co osiřely školní třídy, chodby, jídelny i hřiště a až na pár výjimek trávíte většinu času se svými žáky vzdáleně ve 2D verzi. Pro většinu z Vás je výuka na dálku složitější a méně efektivní než prezenční forma, a příprava časově náročnější. Přitom je potřeba se nepřetržitě přizpůsobovat řadě změn a pokynů komunikovaných na poslední chvíli, technika vždy nefunguje tak, jak bychom právě potřebovali... Kdo by z toho po tolika měsících nebyl už vyčerpaný a unavený? 
 
Podobně jsou na tom i Vaši žáci a studenti. Zaujmout a udržet si jejich pozornost je stále obtížnější. Podle průzkumu “Vyučující v epidemii covid-19", který jsme před nedávnem realizovali ve spolupráci s agenturou Focus, považuje nadpoloviční část Vás, učitelů, za vůbec největší problém distanční výuky v ČR zapojení všech studentů do výuky (59 %). Komunikace na dálku má své limity, které komplikují efektivní a soustředěnou interakci. 
 
Zkusili jste už při distanční výuce zaujmout studenty příběhy jejich vrstevníků? Atraktivní filmy se skutečnými příběhy lidí z rozličných koutů naší planety přinesou příjemné zpestření, umožní poznávat svět, který je teď pro většinu z nás uzavřen a v neposlední řadě vtáhne studenty do diskuze nad aktuálními tématy. Přímo Vám může výuka s filmem na dálku přinést výrazné zkrácení doby potřebné k přípravě podkladů, a navíc i efektivitu v samotném vzdělávacím procesu – v jednom filmu máte totiž možnost kombinovat hned několik předmětů, vzdělávacích okruhů a oblastí rozvoje potřebných kompetencí v jednom.  
 
V tomto vydání Věstníku najdete tipy na lekce, které Vám pomohou rozvíjet převážně mediální gramotnost a kritické myšlení. Jejich potřebnost, ve smyslu základní vzdělanostní výbavy člověka žijícího ve 21. století, je v těchto dnech markantnější než kdykoliv dříve. Věříme, že Vám budou nanejvýš nápomocné nejenom při distanční výuce, ale třeba i v rámci programu prevence rizikového chování, a to už i na prvním stupni základních škol.  
 
Krásné jarní dny, pevné zdraví, hodně sil a pozitivní myšlení Vám za tým JSNS přejí  

Kristýna Michálková a Táňa Abrhámová 
TIPY NA FILMY
Rizika kyberprostoru 
Prodloužení doby pobytu v online prostředí s sebou zákonitě přináší zvýšenou míru řady rizik a nástrah, které se v prostřední internetu v nemalé míře vyskytují (nenávistné projevy na internetu, kyberšikana, závislost, nebo třeba zneužití intimních fotografií). Nejste si v této oblasti sami jistí? I přesto se nemusíte bát uvedené téma otevřít: naprosto u každého filmu totiž najdete informační texty (pdf “Otázky a odpovědi”), které Vás do problematiky snadno uvedou a pomohou m připravit se na případné otázky studentů.   
Vyberte si z nabídky lekcí
Sociální sítě a internet 
Vaši žáci a studenti jsou na sociálních sítích jako doma, využívají je ke komunikaci, získávání a sdílení informací i zábavě. V těchto dnech jsou často jejich jediným spojením se světem. Kdy jindy než teď budovat ve studentech povědomí o tom, jak fungují platformy Facebook nebo Instagram, jaká data o nás sbírají, jaké celospolečenské problémy s sebou rozmach sociálních sítí přináší nebo do jaké míry ovlivňuje život (nejen) dnešních teenagerů. V nabídce lekcí z této sekce najdete hned několik skutečných příběhů oblíbených influencerů, které Vaše studenty bezpochyby zaujmou!  
Vyberte si z nabídky lekcí
Fake news a dezinformace 
Vývoj posledních měsíců akcentoval potřebu řešit problematiku fake news a dezinformací, které jsou turbulentně šířeny online prostorem. Negativní celospolečenské dopady dezinformací souvisejících s onemocněním covid-19 nebo očkováním proti němu nyní neblaze pociťujeme v reálném životě. Dezinformace přitom obvykle nevznikají jen tak, ale jsou vytvářeny a šířeny záměrně a systematicky. Jaké jsou motivace jejich tvůrců? Využijte k otevření těchto důležitých témat naše audiovizuální lekce, nebo si zdarma objednejte populární a veskrze aktuální metodickou příručku Dezinformační dezinfekce. 
Vyberte si z nabídky lekcí
 Mediální vzdělávání pro 1. stupeň ZŠ 
Pravidla chování během online vyučovací hodiny už mají i ti nejmenší prvostupňoví žáci zažité. Ví, kdy si vypnout nebo zapnout mikrofon, jak požádat o slovo, umí identifikovat spam ve skupinovém chatu, vytisknout si nebo odevzdat úkol, dokáží na dálku koordinovat týmovou práci, znají konkrétní nástroje pro sdílení informací... Jak s nimi ale otevřít složitější, komplexnější a do určité míry abstraktní témata jako je například online závislost nebo kyberšikana, k nimž jim zatím chybí základní terminologická výbava? Vyzkoušejte animovaný seriál pro nejmenší žáky V digitálním světě. Stále je možné objednat si k němu zdarma i metodickou příručku V digitálním světě.  
Vyberte si z nabídky lekcí
PŘIHLASTE SE NA WEBINÁŘE
Seznam se s médii 
Společnost Seznam.cz dlouhodobě podporuje rozvoj mediálního vzdělávání v ČR. Mezi řadu aktivit, kterým se v této oblasti věnuje, patří i kurzy Seznam se s médii vedené Michalem Kaderkou. Právě teď máte možnost přihlásit se na aktuálně vypsané workshopy na období březen - květen. Pokud byste se během hodiny a půl rádi dozvěděli více například o klamavých praktikách reklamy, sociálních sítích, dezinformacích, vlastnících médií, vzniku zpravodajství ad., neváhejte se přihlásit.   
Přihlaste se
SPECIÁLNÍ NABÍDKA
Předplatné Deníku N pro učitele s mimořádnou slevou 75 % 
Jedním z nejdůležitějších témat aktuální krize je bezesporu vzdělávání. Redakce Deníku N pravidelně přináší informace o tom, s jakými starostmi se potýkají děti, rodiče a učitelé a jaké dlouhodobé důsledky to může mít. Rádi by Vás, vyučující, v této nejisté době potěšili, inspirovali, a také vybavili potřebnými informacemi, a proto Vám po celý březen nabízí své roční předplatné s opravdu výjimečným zvýhodněním.  
Číst celé
Kalendář akcí
Environmentální kampaň ke Dni ZeměNáhradní planeta neexistuje 
Festival Jeden svět 2021online školní projekce a debaty od 10. května  
Týdny mediálního vzdělávání 202110. května - 18. června  
Vzdělávací program JSNS
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
Odesilatelem je JSNS, kristyna.michalkova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla