Měsíční inspirace k mediálnímu vzdělávání
Bulletin mediálního vzdělávání
Duben 2017 

Milí vyučující,

mediální gramotnost je jednou z klíčových kompetencí pro život v 21. století a velmi úzce souvisí s aktivním zodpovědným občanstvím. V dnešní době sílícího populismu a jednoduchých receptů na složité otázky vnímáme stále naléhavěji potřebu mediální vzdělávání na školách rozvíjet. 

Představujeme vám první číslo Bulletinu mediálního vzdělávání.

Každý měsíc v něm najdete následující rubriky:

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení 
ANALÝZA
ROZDĚLENÍ ČESKOSLOVENSKA JE NEPLATNÉ
Věřili byste, že toto sdělení bylo druhou nejsdílenější lživou zprávou v minulém roce? Podívejte se, co všechno o něm prozradí odpovědi na 5 klíčových otázek. 
PŘEČTĚTE SI ANALÝZU
MEDIÁLNÍ LAHŮDKA 
OBLÍBENÁ ADRIANA
Zaujal nás příběh o atraktivní dívce Adrianě a jejím facebookovém profilu. Krásných slečen je na Facebooku mnoho, Adriana je ale něčím výjimečná. V reálném životě totiž neexistuje. Její profil vytvořil muž, který provozuje dezinformační weby.


VYZKOUŠEJTE AKTIVITU
TIPY DO VÝUKY
RUSKÁ FILMOVÁ PROPAGANDA 
Dezinformace často vytvářejí a posilují vysoce postavení politici. Jaké metody využil pro podpoření své „pravdy“ ruský prezident? 
PODÍVEJTE SE NA AV LEKCI
INSPIRUJTE SE
POLITICI A CESTA NA POHŘEB NELSONA MANDELY 
Jan Beránek - Gymnázium Evolution Jižní Město, Praha 
Nabízím tip na aktivitu, která je pro studenty vděčná díky zábavnosti (či skandálnosti) mediálního sdělení, se kterým pracuje, zároveň ale vybízí k zamyšlení nad otázkou hranice mezi soukromým a veřejným prostorem v době všudypřítomných nahrávacích zařízení, kdy se cokoliv může okamžitě objevit na internetu…
VYZKOUŠEJTE AKTIVITU
DOPORUČUJEME
TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 
Koncem května a v červnu se vaše škola může připojit k Týdnům mediálního vzdělávání. Pozvěte na besedu novináře, zorganizujte workshop či promítejte filmy. 
 ZAPOJTE SE
OECD: ŠKOLY MAJÍ UČIT O FAKE NEWS
Studenti se mají umět orientovat v digitálním prostředí a odhalovat nepravdivé zprávy, myslí si ředitel vzdělávacího odboru OECD. Tyto dovednosti budou měřit testy PISA.
PŘEČTĚTE SI VÍCE 
VÝZKUM: MEDIÁLNÍ
VÝCHOVA NA SŠ
Většina studentů  má méně než 10 hodin mediální výchovy za celé studium. Více než polovina vyučujících neabsolvovala žádný kurz či školení týkající se médií. 
VÍCE O VÝZKUMU 
PŘEDSTAVUJEME
PRAVDA, ZAVÁDĚJÍCÍ, NEPRAVDA ČI NEOVĚŘITELNÉ? 
Demagog.cz se zabývá ověřováním pravdivosti faktických vyjádření politiků.  Nabízí školám také workshopy zaměřené na kritické myšlení, factchecking nebo aktivní občanství.
VÍCE INFORMACÍ 
Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu bob.kartous@eduin.cz.
Odesilatelem je Kateřina Šafářová, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla