Jakou hodnotu má pro Vaše žáky svoboda projevu?
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
březen 2019 

Milí vyučující,

březnový Bulletin věnuje pozornost umlčování nepohodlných novinářů. Píšeme o přituhující cenzuře v Rusku, o pokroku ve vyšetřování vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka nebo o novém dokumentu do výuky s názvem Nic se neodpouští. Ten představuje mladou novinářku Zineb, která pracovala v satirickém týdeníku Charlie Hebdo. Sledujeme její život před atentátem, během něhož zemřelo osm jejích kolegů, i po něm. K filmu připravené aktivity se zabývají svobodou projevu. Studenti se zamýšlejí nad jejím významem i nad otázkou, zda by měla mít nějaké hranice.
V závěru Bulletinu najdete sedm projektů, které spojuje to, že se týkají médií, vznikly z iniciativy mladých lidí a byly nominovány do soutěže Cena Gratis Tibi. Můžete se žáky navštívit jejich workshopy, divadelní představení nebo vyzkoušet, zda dokážou vyhrát v únikové či deskové hře.

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení: 
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
TIPY DO VÝUKY
NIC SE NEODPOUŠTÍ
Zineb odešla z Maroka do Francie, aby mohla psát svobodně. Stala se součástí redakce týdeníku Charlie Hebdo. A zažila, jak byli její kolegové zavražděni kvůli obsahu, který společně publikovali.
VYZKOUŠEJTE LEKCI
ANALÝZA
KOVYHO 2. OTÁZKA: CO?
Známý youtuber Kovy představuje v krátkých videích metodiku 5 klíčových otázek, které pomáhají posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení, jež konzumujeme.
V 2. dílu se zamýšlí nad tím, CO je obsahem mediálních sdělení. Související analýza rozebírá článek tvrdící, že rozdělení Československa je neplatné.
VYZKOUŠEJTE ANALÝZU 
CO JE FAKE NEWS? 
Co označení fake news vlastně znamená? Jak je lze poznat? Využijte k představení pojmu krátkou animaci z projektu Vysvetli.cz.
ZHLÉDNĚTE ANIMACI 
O PRAVDU? 
KOUZELNÁ MOC TITULKU 
Titulky často rozhodují o tom, zda si článek přečteme. Každé médium je přizpůsobuje své cílovce. Dokážou Vaši studenti rozpoznat, který titulek je z jakého média
PROHLÉDNĚTE SI PLAKÁT 
DOPORUČUJEME 
OBVINĚNÍ Z VRAŽDY JÁNA KUCIAKA 
Slovenští prokurátoři potvrdili, že byl Ján Kuciak zavražděn kvůli své práci, a obvinili z objednání vraždy podnikatele Mariána Kočnera. Slovenská média už dříve zveřejnila nahrávky, v nichž Kočner Kuciakovi vyhrožoval. Loni bylo podle Výboru na ochranu práv novinářů (CPJ) zabito na celém světě 54 novinářů. Od roku 1992 zemřelo prokazatelně kvůli své práci 1334 novinářů. Podívejte se, v jakých zemích je toto povolání nejriskantnější.
ČTĚTE VÍCE  
RUSKO BLÍZKO POSÍLENÍ CENZURY 
Ruská dolní komora Parlamentu schválila novelu zákona, která chce zpřísnit postihy falešných společensky významných informací, které jsou šířeny jako skutečnost“ a které mohou představovat „riziko pro bezpečnost státu" či „vést k rozsáhlým nepokojům“. Ne/závadnost obsahu bude posuzovat ruský úřad Roskomnadzor   pod ministerstvem komunikací, který může udělit pokutu do výše 500 tisíc korun či nařídit blokaci daných internetových stránek.
VÍCE INFORMACÍ 
ANALÝZA MÝTŮ O EU PŘED VOLBAMI DO EP
Prague Security Studies Institute v nové analýze rozebírá šíření šesti nejpopulárnějších mýtů o Evropské unii. Analytici monitorovali od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019 obsah 39 dezinformačních webů. Zjistili, že v tomto časovém úseku se na nich objevilo 15 543 textů zmiňujících EU. O unii se psalo přibližně v každém desátém publikovaném textu, nejčastěji byla zmiňována v souvislosti s Ruskem a migrací.  
ČTĚTE VÍCE 
PŘEDSTAVUJEME  
Prohlédněte si projekty týkající se mediálních témat, které byly letos nominovány do soutěže Cena Gratias Tibi. Všechny se ucházejí o cenu "za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti". Některé projekty cílí na  rozvoj mediální a digitální gramotnosti žáků a lze je objednat do škol. 
AntiCyber Bullying 
Středoškolačky Simona a Kiana nabízejí základním školám přednášky a workshopy zaměřené na kybernetickou bezpečnost a prevenci kyberšikany. Všechny přednášky mají své odborné garanty z akademické sféry nebo praxe. 
PŘEČTĚTE SI O INICIATIVĚ VÍCE
FAKESCAPE 
Skupina šesti studentů politologie Masarykovy univerzity vytvořila únikovou hru Fakescape, v níž středoškoláci ověřují informace. Projekt se umístil na druhém místě v celosvětovém finále americké soutěže Peer-to-Peer: 
Facebook Global Digital Challenge. 
VÍCE INFORMACÍ O PROJEKTU  
FAKTICKY!  
Projekt Fakticky! nabízí interaktivní mediální workshop, jehož cílem je žákům předat poznatky o fungování médií a roli novinářů v dnešní společnosti, představit problematiku dezinformací a především naučit je kriticky přemýšlet nad zprávami, které konzumují.  
PŘEČTĚTE SI O PROJEKTU VÍCE
KAFESBABI 
Projekt Kafesbabi chce posílit vztahy mezi mladou generací a generací jejich prarodičů, a také dostat prarodiče na místa, kam by sami od sebe nešli. Studenti sdílejí setkání se svými prarodiči pod hashtagem #kafesbabi.
VÍCE INFORMACÍ O PROJEKTU 
PRESS PARADOX
Studenti DAMU připravili divadelní inscenaci k tématu "svobody slova“. Odehrává se na pozadí reálného příběhu ruského novináře Arkadije Babčenka.
PŘEČTĚTE SI O INICIATIVĚ VÍCE  
PROKLIKEJ SE
Středoškolačky z Jeseníku vytvořily pro žáky základních škol deskovou hru, jejímž cílem je seznámit žáky základních škol s problematikou kyberšikany.
 VÍCE INFORMACÍ O PROJEKTU
VOXPOT 
Skupina mladých lidí vytváří reportáže o dění ve světě. Uvádějí, že se věnují "málo pokrytým tématům, které mají zásadní vliv na život a veřejnou debatu v České republice". 
PŘEČTĚTE SI O INICIATIVĚ VÍCE 
Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu jsns@jsns.cz.
Odesilatelem je Kateřina Šafářová, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla