Mohou média rozhodnout výsledek voleb?
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
duben 2019 

Milí vyučující,

v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu se dubnový Bulletin zaměřuje na téma voleb a médií. Ta v nich hrají často významnou roli, protože jsou pro voliče důležitými zdroji informací

Vyzkoušejte novou AV lekci Kdo trolí Ameriku, která se věnuje tématu falešných zpráv šířených na sociálních sítích před volbami, či prozkoumejte v aktivitě Analýza sloganů v eurovolbách, nakolik korespondují předvolební hesla s programy stran, které se jimi zaštiťují. Můžete také uspořádat volby přímo u Vás ve škole, s přihlašováním do Studentských voleb však neotálejte, registrace se uzavírá už dnes o půlnoci.

V závěru Bulletinu připomínáme, že i letos se můžete zapojit do Týdnů mediálního vzdělávání. Jejich náplň představíme blíže v příštím newsletteru. 

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení: 
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
MÉDIA A VOLBY
AV LEKCE: KDO TROLÍ AMERIKU
Před posledními americkými volbami se na sociálních sítích šířilo mnoho falešných zpráv. Dokument Kdo trolí Ameriku jde po stopě nepravdivých zpráv, které se šířily z Makedonie. Jaká byla motivace jejich autorů? A jak na to reagoval Facebook? 
VYZKOUŠEJTE LEKCI
AKTIVITA: ANALÝZA SLOGANŮ V EUROVOLBÁCH 
Politické strany se snaží před volbami upoutat naši pozornost a přesvědčit nás, ať volíme právě je. Zanalyzujte se studenty předvolební hesla známých stran z billboardů a bannerů, které byly v době přípravy Bulletinu k dispozici. 
PROHLÉDNĚTE SI AKTIVITU 
ZAPOJTE SE DO STUDENTSKÝCH VOLEB 
Chcete, aby si Vaši studenti prožili volby a s nimi spojené rozhodování? Seznamte žáky s tím, jak probíhají volby do Evropského parlamentu a uspořádejte u Vás na škole během 7. a 9. května Studentské volby.
PŘIHLASTE SE DO 25. 4.  
O PRAVDU? 
TROLLÍM, TEDY JSEM  
Co je pro internetové trolly typické? A jak vystupují na internetu Vaši žáci? Nemají někteří z nich sklony chovat se na internetu podobně? Vyzkoušejte s nimi kvíz z plakátu. 
ZOBRAZTE SI PLAKÁT 
ANALÝZA
KOVYHO 3. OTÁZKA: KOMU?
Známý youtuber Kovy představuje v krátkých videích metodiku 5 klíčových otázek, které pomáhají posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení, jež konzumujeme.
V 3. dílu se ptá, KOMU jsou jednotlivá mediální sdělení určena. Hledejte odpověď na tuto otázku společně se žáky. 
VYZKOUŠEJTE ANALÝZU 
DOPORUČUJEME 
ZMĚNY V AUTORSKÉM PRÁVU NA INTERNETU
Evropský parlament  schválil směrnici, která má uzpůsobit autorská práva pro digitální prostředí. Velké internetové firmy jako je například Google, by měly nově platit vydavatelům a umělcům za použití jejich děl. Internetové platformy budou muset kontrolovat, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Členské státy mají dva roky na převedení směrnice do svého práva.
ČTĚTE VÍCE 
TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ SE BLÍŽÍ
Připravili jsme pro vás již třetí ročník Týdnů mediálního vzdělávání, který proběhne od 20. května do 28. června na základních a středních školách po celé republice. Nezapomeňte se včas přihlásit — registrace začíná už 6. května. Zveme vás také na úvodní debatu, která se bude konat 20. května od 13:00 v pražském Goethe Institutu a přiblíží volby z pohledu novinářů
PODROBNOSTI 
GRANTOVÁ VÝZVA PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY 
Zapojte se do programu O2 Chytrá škola
získejte pro svou školu až 100 000 Kč na podporu mediální a digitální gramotnosti žáků díky grantovému programu Nadace O2. Přihlašování je otevřené do 13. května. Součástí programu je i nový webový portál, který se zaměřuje na online bezpečí a mediální gramotnost a vzniká ve spolupráci s odborníky na danou problematiku.
 VÍCE INFORMACÍ 
Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu jsns@jsns.cz.
Odesilatelem je Kateřina Šafářová, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla