Nakolik se orientují Vaši žáci v české mediální krajině?
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
září 2019 

Milí vyučující, 


mediálně gramotní lidé by se měli vyznat v mediálním prostředí, z něhož čerpají informace. Z výzkumů však vyplývá, že respondenti (mladí i starší) často nemají povědomí o rozdílech mezi soukromými a veřejnoprávními médii, o míře regulace jednotlivých médií nebo o tom, kdo jednotlivá soukromá média vlastní. K těmto tématům budeme pravidelně zveřejňovat informace v nové rubrice Česká mediální krajina. 

Patří Vaši žáci mezi ty, kteří téměř nikdy neodkládají mobil z ruky? Zdravý vztah k digitálním technologiím je jedno z velkých témat současné doby. Otevřete ho ve třídě za využití dvou spotů, které Vám nově nabízíme k dispozici na našem portálu. 

V zářijovém Bulletinu dále najdete odkaz na hru Digitální stopa, pozvánku na představení Press paradox nebo analýzu, jejímž cílem bylo porovnat důvěryhodnost českých zpravodajských webů. 


Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
TIPY DO VÝUKY 
SPOT BEZPEČNOSTNÍ PROHLÍDKA 
Ve vtipném spotu skenují prarodiče vlastní děti a vnoučata jako při letištní kontrole, aby jim zabavili mobily a užili si společně strávený čas bez digitálních technologií. 
PROMÍTNĚTE ŽÁKŮM SPOT 
SPOT VEČEŘE BEZ MOBILU 
Humorný spot glosuje to, jak nám mobily kradou pozornost: místo naslouchání vlastním dětem řešíme i během společného stolování pracovní emaily.
VYZKOUŠEJTE LEKCI 
ČESKÁ MEDIÁLNÍ KRAJINA
1. DÍL: ÚVOD DO SVĚTA MÉDIÍ 
Jaké jsou základní druhy médií? Jaké cíle mohou sledovat? Jaká média jsou v ČR nejsledovanější? Projděte si 1. díl rubriky Česká mediální krajina. 
PŘEČTĚTE SI ČLÁNEK
KROK ZA KROKEM 
PROJDĚTE LEKCE V 1. ÚROVNI
  • 5 lekcí s youtuberem Kovym 
  • 5 klíčových otázek pro analýzu mediálních sdělení (KDO?, CO?,  KOMU?, JAK? a PROČ?)
  • pro vyučující a
  • navažte pak lekcemi ve 2. úrovni
  LEKCE V 1. ÚROVNI 
  SEMINÁŘE 
  V OSTRAVĚ A V BRNĚ  
  Seminář v Ostravě proběhne 8. listopadu a bude tematicky navazovat na lekci  #FollowMe o falešných účtech na Instagramu. Na semináři v Brně 22. listopadu si vyzkoušíte práci s lekcí Kdo trolí Ameriku o fake news v amerických prezidentských volbách.
  PŘIHLASTE SE 
  DOPORUČUJEME 
  ZAHRAJTE SI DIGITÁLNÍ STOPU 
  Vyzkoušejte on-line interaktivní vzdělávací hru k tématům digitálních stop, digitálního soukromí, digitální identity a kyberšikany s názvem Digitální stopa. Je vhodná pro žáky 5. a 6. tříd  ZŠ, mohou s ní pracovat vyučující i rodiče.
  VYZKOUŠEJTE HRU
  PŘEDSTAVENÍ
  PRESS PARADOX 
  Navštivte se žáky inscenaci Press paradox přibližující dění okolo ruského novináře Arkadije Babčenka. Představení se konají v pražském divadle DISK, dopolední projekce od 11 hodin jsou v termínech 8. 10.
  22. 10., 29. 10. a
  10. 12.
  O PŘEDSTAVENÍ 
  DŮVĚRYHODNOST ZPRAV. WEBŮ  
  Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) spustil web, na kterém podle stanovené metodologie hodnotí důvěryhodnost jednotlivých českých zpravodajských webů. Ty nejdůvěryhodnější mají známku A, ty nejméně C
  VÍCE INFORMACÍ 
  Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
  Jeden svět na školách
  Člověk v tísni, o. p. s.
  Tento email byl odeslán na adresu jsns@jsns.cz.
  Odesilatelem je Kateřina Šafářová, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
  Z odběru se můžete odhlásit.


  S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
  Antispam pravidla