Naplánujte si mediální vzdělávání v 2. pololetí
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
únor 2020

Milí vyučující, 

vítáme Vás u únorového Bulletinového speciálu. Najdete v něm souhrn toho, co JSNS i další organizace chystají k mediálnímu vzdělávání v druhém pololetí tohoto školního roku

Je toho hodně: nové audiovizuální lekce, workshopy pro žáky, semináře pro vyučující, konference k mediálnímu vzdělávání žáků prvního stupně základních škol nebo další ročník Týdnů mediálního vzdělávání s řadou novinek. 

V závěru Bulletinu bychom Vám rádi představili novou rubriku "Aktuálně z JSNS", v níž s Vámi budeme pravidelně sdílet informace ze "zákulisí" našeho projektu. Dočtete se v ní například, jaké reakce vyvolala debata pořádaná Radou Českého rozhlasu, ve které zaznělo, že by školy neměly spolupracovat s Jedním světem na školách nebo že youtuber Kovy, průvodce naším pořadem Kovyho mediální ring, je "jako Hitler". 

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
ŠKOLNÍ PROJEKCE NA JEDNOM SVĚTĚ 
NAVŠTIVTE SE ŽÁKY DOPOLEDNÍ PROJEKCE FESTIVALU JEDEN SVĚT
Každoročně na jaře můžete vyrazit se svými žáky a studenty do kina na největší festival dokumentárních filmů o lidských právech na světě s názvem Jeden svět, jehož 22. ročník proběhne v Praze a dalších 35 městech v průběhu března  či dubna. Část projekcí pro žáky pokrývá témata mediálního vzdělávání, například kyberšikanu nebo fenomén influencerů.
PROHLÍDNĚTE SI NABÍDKU FILMŮ 
VÝUKOVÉ MATERIÁLY 
NOVÁ LEKCE "JAK JSEM VYHRÁL" 
  Včera jsme zveřejnili audiovizuální lekci k tématu závislost na počítačových hrách. Animovaný dokument s názvem Jak jsem vyhrál přináší příběhy mladých lidí, kteří závislosti propadli. Součástí lekce je aktivita do výuky a informační text pro vyučující. Lekce je vhodná zejména pro středoškoláky.
  VYZKOUŠEJTE LEKCI
  SÉRIE VIDEÍ S NÁZVEM "MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST SE VYPLATÍ
  Začátkem dubna se můžete těšit na 3 nové audiovizuální lekce k tématům "ověřování informací na internetu", "digitální stopě na sociálních sítích" a "finančním půjčkám uzavřeným online" pro žáky 2. stupně a středoškoláky. Lekce budou obsahovat krátká vtipná videa a výukové materiály.
  SERIÁL V DIGITÁLNÍM SVĚTĚ 
  Na konferenci zaměřené na mediální vzdělávání na 1. stupni základních škol, která proběhne v Praze 28. dubna a na niž vás srdečně zveme, představíme 15 nových audiovizuálních lekcí, jejichž jádrem bude animovaný seriál s názvem V digitálním světě. Lekce budou samozřejmě také na našem portálu. Přihlašování na konferenci spustíme začátkem dubna
  MATERIÁL PRO DĚTI OD 5 LET OD NÚKIBU
  Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nabízí nový výukový materiál  vhodný pro děti již od 5 let. Vyzkoušejte metodické karty s názvem Vanda a Eda v Onl@jn světě.
  VÍCE INFORMACÍ 
  HRY A SOUTĚŽE 
  HLEDÁ SE NOVINÁŘ 
  Od konce dubna budeme každý týden zveřejňovat jeden z šesti dílů pořadu Hledá se novinář. Soutěžící v každém díle vytvoří mediální výstup (reportáž, rozhovor apod.), který bude hodnotit odborná porota. K pořadu připravujeme také výukové materiály – náměty na projektové aktivity zahrnující doporučení, jak při tvorbě mediálních výstupů prakticky postupovat, díky kterým si budou moci vyzkoušet novinářskou práci i Vaši žáci. 
  VÍCE O POŘADU A SOUTĚŽI 
  SEMINÁŘE A WORKSHOPY
  ASOCIACE PRO MEZINÁRODNÍ OTÁZKY (AMO)
   AMO ve spolupráci s dalšími dvěma organizacemi pořádá v dubnu a v červnu cyklus dvou třídenních školení k tématu mediální gramotnosti, kritického myšlení a online bezpečnosti. Uzávěrka přihlášek je už 29. února
   PODROBNOSTI A PŘIHLÁŠKA 
   CZ.NIC
   CZ.NIC nabízí kurzy pro pedagogy i studenty k tématům bezpečnosti na internetu. Probíhají v Praze, Brně, Ostravě nebo přímo ve školách.
   PROHLÍDNĚTE SI NABÍDKU KURZŮ 
   ČESKÁ TELEVIZE
    Česká televize dolaďuje nabídku jarních seminářů pro vyučující. Přihlašování bude brzy možné na jejich webu. 
    VÍCE INFORMACÍ  
    ČESKÁ TISKOVÁ KANCELÁŘ
    Česká tisková kancelář nabízí skrze svou Akademii ČTK kurzy a semináře k různým mediálním tématům pro vyučující i širokou veřejnost
    PROHLÍDNĚTE SI NABÍDKU KURZŮ 
    DEMAGOG.CZ
     Demagog.cz pořádá primárně pro středoškoláky workshopy zaměřené na kritické myšlení a mediální gramotnost 
     a ověřování informací. Lektoři připravují také v rámci grantu od T-Mobile nový vzdělávací interaktivní web, na kterém si studenti budou moci vyzkoušet práci s informacemi, novinovými titulky či ověřování. Spuštění je plánované na polovinu roku 2020. 
     VÍCE INFORMACÍ O WORKSHOPECH   
     E-BEZPEČÍ 
     E-bezpečí nabízí vzdělávací akce pro žáky 2. stupně základních škol a středoškoláky, pro vyučující i pro rodiče
     PROHLÍDNĚTE SI NABÍDKU AKCÍ
     SEZNAM ZPRÁVY
      Redakce Seznam Zprávy od loňského roku nabízí vzdělávací program pro seniory s názvem Sherlock Senior. Další série workshopů proběhne na jaře v Praze, Hradci Králové, Ivančicích nebo v Uherském Hradišti.  
      VÍCE O PROJEKTU
      SLOW TECH INSTITUTE
      Slow Tech Institute nabízí dva workshopy pro žáky základních škol: Digitální závislosti a Videohry, sociální sítě a pornografie. Organizuje také semináře pro vyučující.
      VÍCE INFORMACÍ O WORKSHOPECH  
      ZVOL SI INFO  
       Projekt Zvol si info nabízí workshopy pro žáky základních a středních škol i pro veřejnost.
       PDOROBNOSTI
       TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 2020
       TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ  
       Letošní ročník Týdnů mediálního vzdělávání přináší několik novinek, mezi nimi nabídku výukových materiálů pro žáky 1. stupně základních škol, projektové dny nebo ukázkové hodiny přímo na školách. Akce potrvá od 25. května do 12. června. Registrace začne 6. dubna
       VÍCE O LETOŠNÍCH TMV 
       LETNÍ ŠKOLA 
       OBČANKÁŘI 
        Občankáři budou již tradičně začátkem letních prázdnin pořádat letní školu pro vyučující, která bude celkově zaměřena na rozvoj demokratické kultury ve školách. Část programu bude věnována mediální výchově (manipulaci textem i obrazem), součástí budou i praktické dílny vedené odborníky. Finální podoba programu ještě vzniká, v případě dotazů či námětů na témata pište na adresu: tereza.vodickova@obcankari.cz.
        PILOTNÍ ŠKOLY  
        STRATEGIE MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ PRO ODBORNÉ ŠKOLY 
        Loni jsme zahájili dvouletý projekt zaměřený na podporu mediálního vzdělávání na středních odborných školách a učilištích. V rámci něho spolupracuje s 10 pilotními a 20 dalšími školami. Hlavním výstupem projektu bude Strategie mediálního vzdělávání pro střední odborné školy a učiliště.
        PODROBNOSTI 
        SEZNAM.CZ: 5 NOVÝCH VÝUKOVÝCH MODULŮ
         Seznam.cz od ledna do června testuje na vybraných středních školách v Praze a ve Středočeském kraji 5 nových výukových modulů k mediálnímu vzdělávání, které zahrnují téma reklamy, vlastníků médií, dezinformací, zpravodajství a sociálních sítí. 
         VÍCE O AKTIVITÁCH SEZNAMU 
         KALENDÁŘE AKCÍ  
         AKCE K MEDIÁLNÍMU VZDĚLÁVÁNÍ V ONLINE KALENDÁŘÍCH    
         Při plánování aktivit můžete také nahlédnout  do tematicky souvisejících kalendářů akcí, jeden takový najdete na webu Svět médií Michala Kaderky, učitele mediální výchovy na Gymnáziu Na Zatlance, další nabízí projekt Manipulátoři.cz
         AKTUÁLNĚ Z JSNS 
         REAKCE NA DEBATU POŘÁDANOU RADOU ČESKÉHO ROZHLASU
          Ve středu 12. února proběhla na půdě Českého rozhlasu debata s názvem Mediální gramotnost a mediální výchova. Mezi pozvanými nebyl žádný vyučující ze základních a středních škol, nezávislý vzdělávací expert nebo zástupce relevantních vzdělávacích institucí. Již předem bylo v pozvánce avizováno, že se bude debatovat i o neziskových organizacích, které jsou v mediálním vzdělávání aktivní, explicitně byl zmíněn Jeden svět na školách. Přesto jsme na debatu nebyli pozváni. O našem programu následně zazněly nepravdivé informace. Vzhledem k těmto skutečnostem jsme Radě Českého rozhlasu poslali stížnost. Děkujeme všem, kteří nám vyjádřili podporu: Učitelské platformě, Občankářům i mnoha dalším. 
          PŘEČŤĚTE SI O TOM VÍCE 
          POSLALI JSME MINISTROVI ŠKOLSTVÍ OTEVŘENÝ DOPIS
          Žádáme v něm Roberta Plagu o změnu dosavadního přístupu k mediálnímu vzdělávání.  Dopis podepsalo celkem třináct organizací, které se mediálním vzděláváním zabývají a jsou členy Platformy pro mediální vzdělávání
          PODROBNOSTI 
          EVALUACE DOPADU SEMINÁŘE "DRUHÁ TVÁŘ INSTAGRAMU"
           Nechali jsme si externě zpracovat evaluaci dopadu semináře pro vyučující, který proběhl na podzim a byl zaměřen na sociální sítě. Evaluaci realizovaly odbornice z firmy  EDREO. Vypozorovaly hned několik pozitivních efektů, například, že se účastníci semináře cítí jistější při výuce o sociálních sítích, protože lépe chápou, jak fungují a získali konkrétní materiály do výuky. 
           PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZJIŠTĚNÍ 
           Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
           Jeden svět na školách
           Člověk v tísni, o. p. s.
           Tento email byl odeslán na adresu jsns@jsns.cz.
           Odesilatelem je Jeden svět na školách, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
           Z odběru se můžete odhlásit.


           S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
           Antispam pravidla