Večeříte obvykle S, nebo BEZ? Řeč je o mobilu
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
leden 2020

Milí vyučující, 

rok 2020 je tu a s ním také prostor pro nové plány a cíle.

My jsme si loni stanovili výzvu připravit materiály k mediálnímu vzdělávání pro žáky na 1. stupni ZŠ. Pro děti ve věku 8-11 let nyní finalizujeme nové audiovizuální lekce. Představíme Vám je na jarní konferenci, která bude celá tematicky zaměřená na mediální vzdělávání mladších dětí. Její termín (a také termín čtvrtého ročníku Týdnů mediálního vzdělávání) najdete níže.

Zároveň budeme samozřejmě pokračovat i v materiálech a aktivitách určených žákům 2. stupně základních škol a středoškolákům. Rádi bychom také více podpořili vyučující na středních odborných školách a učilištích, protože víme, že to často nemáte snadné. 

V prvním Bulletinu tohoto roku nabízíme tipy na dvě audiovizuální lekce do výuky k aktuálním tématům, případovou studii k dezinformacím spojenými s mobilní sítí 5G nebo pozvánku na mediálně-vzdělávací konferenci ve Varšavě.  

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
ČESKÁ MEDIÁLNÍ KRAJINA
4. DÍL: SOUKROMÁ MÉDIA
V minulém díle seriálu jsme se zaměřovali na média veřejné služby. V tomto se věnujeme těm soukromým. Představujeme hlavní české mediální domy a jejich vlastníky
4. DÍL ČESKÉ MEDIÁLNÍ KRAJINY 
TIPY DO VÝUKY 
SOUŽITÍ S MOBILY 
V audiovizuální lekci Večeře bez mobilu nově najdete aktivitu s názvem Mobil: pomocník i otrokář, která vede k zamyšlení nad tím, jak těsně jsme spjati se svými mobilními telefony a jaká to přináší do našich životů pozitiva i negativa. Aktivita zároveň poukazuje na to, že nejen teenageři mají potíže s tím mobil odložit.
VYZKOUŠEJTE AKTIVITU
NIC SE NEODPOUŠTÍ
  Sedmého ledna uplynulo 5 let od teroristického útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, a to v reakci na vydání obálky s karikaturou proroka Mohameda. K tématu nabízíme dokument Nic se neodpouští, v němž sledujeme život Zineb, která v redakci pracovala a měla štěstí, že útok přežila. Výukové aktivity otevírají otázky jako: Jak si svoboda slova v naší společnosti stojí? Jaké jsou její hranice
  VYZKOUŠEJTE LEKCI 
  ANALÝZA 
  PŘÍPADOVÁ STUDIE: FAKE NEWS O VLIVU 5G 
  "5G spustíme válku proti lidstvu!", tak začíná článek z webu AC24.cz, který má téměř 600 tisíc zhlédnutí5G je nový připravovaný telekomunikační standard pro mobilní sítě, v souvislosti s nímž publikují dezinformační weby mnoho lží a konspiračních teorií. Analytik Roman Máca v případové studii zanalyzoval články na webu AC24.cz za období 2016 – říjen 2019. 
  PROZKOUMEJTE ANALÝZU
  JARNÍ KONFERENCE
  MEDIÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ PRO ŽÁKY NA 1. STUPNI ZÁKLADNÍCH ŠKOL
  Tomuto tématu se budeme věnovat na konferenci, která se uskuteční 28. dubna v Praze. Kromě již slibovaných nových audiovizuálních lekcí pro žáky, nabídne také panelové debaty s odborníky a workshopy.
  TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 2020
  ZNÁME TERMÍN LETOŠNÍCH TÝDNŮ MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 
  Čtvrtý ročník této akce proběhne v období od 25. května do 12. června. Tentokrát se do ní budou moci zapojit i třídy na prvním stupni základních škol. Přihlašování spustíme 6. dubna. Více podrobností v příštím Bulletinu. 
  DOPORUČUJEME 
  Nový web o mediálních radách  
   Radu České televize a Radu Českého rozhlasu čekají značné obměny. Už 26. března skončí mandát 6 z 15 radních v Radě ČT a 2 z 9 členům Rady ČRo. Obě rady mají důležitou roli v kontrole činnosti médií veřejné služby, mělo by nás proto zajímat, jak pracují a kdo v nich zasedá. Nadační fond nezávislé žurnalistiky pro snadnější orientaci v celé problematice vytvořil web Mediální rady 
  VÍCE INFORMACÍ 
  Soud s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka
  Na Slovensku začal minulý týden soud se čtyřmi obžalovanými z vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V případě prokázání viny hrozí každému z obžalovaných doživotní trest. Pátý obviněný, zprostředkovatel zmíněné vraždy Zoltán Andruskó, se dohodl s prokurátorem na 15letém trestu vězení. 
  PODROBNOSTI 
  Dvoudenní konference v Polsku 
  Media Literacy: Can we catch the (algo)rhytm? je konference, která proběhne 12. a 13. března ve Varšavě. Je určena vzdělavatelům, výzkumníkům a novinářům se zájmem o mediální vzdělávání. Program zahrnuje panelové debaty, sdílení zkušeností i workshopy. Vstup je zdarma, organizátoři hradí účastníkům také stravu a ubytování. Registrace se uzavírá 9. února.
  VÍCE INFORMACÍ 
  Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
  Jeden svět na školách
  Člověk v tísni, o. p. s.
  Tento email byl odeslán na adresu nadezda.eretova@wolterskluwer.com.
  Odesilatelem je Jeden svět na školách, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
  Z odběru se můžete odhlásit.


  S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
  Antispam pravidla