Revoluce na mediální scéně po roce 1989
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
říjen 2019 

Milí vyučující, 

v listopadu si budeme připomínat 30. výročí sametové revoluce. Přechod od komunismu k demokracii přinesl řadu výrazných změn, mezi nimi zásadní proměnu české mediální krajiny. Přečtěte si o ní více a otevřete ve třídě téma fungování médií v nedemokratických režimech pomocí připravených výukových aktivit z rubriky Tipy do výuky

Až po přechodu k demokracii u nás mohla vzniknout média veřejné služby. V čem jsou unikátní? Potřebujeme je i 30 let po revoluci? (Nejen) těmto otázkám se bude věnovat prosincová vzdělávací konference, na níž Vás srdečně zveme.  

Kvalita veřejnoprávních i soukromých médií závisí do značné míry na lidech, kteří v nich pracují. Věříme, že mezi mladými lidmi jsou budoucí dobří novináři. Vyhlásili jsme proto vzdělávací soutěž s názvem Hledá se novinář, v níž si účastníci budou moci novinařinu osahat. Neměli by ale otálet s přihlášením, registrace je otevřená pouze do 11. listopadu.

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
ČESKÁ MEDIÁLNÍ KRAJINA
2. DÍL: MÉDIA PŘED A PO REVOLUCI 
Jak fungovala média za komunismu? Jakou roli hrála během sametové revoluce? Jak se mediální scéna po listopadu 1989 proměnila? Přečtěte si druhý díl nové rubriky.
2. DÍL ČESKÉ MEDIÁLNÍ KRAJINY 
TIPY DO VÝUKY 
MÉDIA V NEDEMOKRATICKÝCH REŽIMECH 
Jak nedemokratické režimy omezují svobodu projevuCo je cenzuraJak fungovala média za komunismu? Proberte se žáky tato témata pomocí připravených výukových aktivit. 
VYZKOUŠEJTE AKTIVITY K TÉMATU
KROK ZA KROKEM 
PROJDĚTE LEKCE V 2. ÚROVNI
 • 5 audiovizuálních lekcí 
 • důležitá témata jako: sociální sítě, reklama, ochrana osobních dat, hate speech nebo zpravodajství 
 • pro vyučující ZŠ a SŠ
 • navažte pak lekcemi ve 3. úrovni
KROK ZA KROKEM - 2. úroveň 
KONFERENCE
O MÉDIÍCH VEŘEJNÉ SLUŽBY 
  Zveme Vás na další mediálně vzdělávací konferenci, tentokrát zaměřenou na veřejnoprávní média a jejich roli v demokratické společnosti. Akce se uskuteční 3. prosince v pražském Centru současného umění DOX.
  PŘIHLASTE SE 
  SEMINÁŘE 
  ČESKOSLOVENSKÁ TELEVIZE A SAMETOVÁ REVOLUCE
   Tomuto tématu se bude věnovat seminář s názvem Osm dnů, které otřásly televizí. Proběhne 1. listopadu od 10 do 14 hodin na Kavčích horách. Přihlašujte se přes mail vnitrnikomunikace@ceskatelevize.cz.
   TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 2020
   JAKÝ TERMÍN VÁM VYHOVUJE? 
    Již nyní plánujeme Týdny mediálního vzdělávání na příští rok.  V rámci období několika týdnů nabídneme školám různé aktivity, jejichž cílem je posílit mediální gramotnost žáků a studentů. Chtěli bychom se s Vámi poradit o tom, jaký termín byste pro konání Týdnů mediálního vzdělávání preferovali?
    HLASUJTE O TERMÍNU 
    SOUTĚŽ PRO MLADÉ LIDI 
    HLEDAJÍ SE BUDOUCÍ NOVINÁŘI 
     Víte o lidech ve svém okolí mezi 18 a 25, kteří se zajímají o veřejné dění a je jim sympatická novinářská profese? Právě pro ně jsme přichystali projekt Hledá se novinář, během kterého budou mít příležitost si práci žurnalistů vyzkoušet. Přihlašování je otevřeno do 11. listopadu.
     VÍCE INFORMACÍ 
     DOPORUČUJEME 
     Nezávislost médií v ČR v ohrožení 
     Svoboda médií se v České republice zhoršila podle Reportérů bez hranic i podle Evropské federace novinářů. Ta pojmenovala šest problematických oblastí negativně ovlivňujících nezávislost médií. Na prvním místě zmiňuje napojení premiéra Andreje Babiše na média, na druhém nátlak politiků na veřejnoprávní média. Ten potvrzuje také aktuální dění – poslanci se minulý týden opět nedostali ke schválení výročních zpráv České televize, nejstarší je přitom z roku 2016.
     VÍCE INFORMACÍ  
     Google proti evropské směrnici
     Francie jako první země z EU zavedla do své legislativy evropskou směrnici o autorském právuGoogle však  požadavek, aby vydavatelům platil za zobrazování částí zpráv ve svém internetovém vyhledávači, odmítl. Upravil vyhledávání tak, že se v náhledu na stránce s výsledky nebudou nadále zobrazovat části textu a fotografie, ale pouze titulky článků. Prezident Asociace evropských vydavatelů tiskovin (ENPA) Carlo Perrone hovoří o „násilném činu“ a „nepřijatelném diktátu“. 
     PODROBNOSTI 
     Atlas nejrozšířenějších konspiračních teorií
     Studenti nových médií z Univerzity Karlovy spustili v říjnu pod vedením Josefa Šlerky a Lenky Krsové Atlas konspirací webovou databázi konspiračních teorií, populistických rámování a dezinformací z online světa. Databáze aktuálně čítá 270 položek a měla by se dále rozšiřovat. U jednotlivých hesel je uvedeno také základní zařazení do větších vyprávění (tzv. narativů). Na webu najdete rovněž přehled hlavních českých anti-systémových a konspiračních webů.
     VÍCE O PROJEKTU
     Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
     Jeden svět na školách
     Člověk v tísni, o. p. s.
     Tento email byl odeslán na adresu katerina.safarova@jsns.cz.
     Odesilatelem je Katerina Šafářová, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
     Z odběru se můžete odhlásit.


     S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
     Antispam pravidla