Co, kdy a kde? Přehled mediálně-vzdělávacích akcí
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
leden 2019 

Milí vyučující,

Bulletin, který jste právě otevřeli, je speciální. Místo tradičních rubrik v něm najdete souhrn mediálně-vzdělávacích akcí, do kterých se můžete ve druhém pololetí školního roku zapojit. Kromě pozvánek na konference, semináře a workshopy pořádané různými organizacemi nabízíme také tipy na nové výukové materiály nebo možnost seznámit se s kolegy, kteří považují za důležité podporovat mediální gramotnost svých žáků. 

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení: 
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
KONFERENCE 
NAŠE DIGITÁLNÍ GRAMOTNOST 
Co o nás internetové platformy vědí a jak toho využívají? Nejen této otázce se bude věnovat konference (Ne)sledujeme každé vaše kliknutí, která se uskuteční 26. února
PŘIHLASTE SE 
SEMINÁŘE A WORKSHOPY 
V této části najdete přehled seminářů a workshopů k mediálnímu vzdělávání, které nabízejí různé organizace a projekty. Některé jsou pro vyučující, jiné pro žáky. Část je zdarma, část placená. Bližší informace hledejte vždy na webu dané organizace. Nabídka je řazena abecedně podle názvu organizace/projektu. Zařadili jsme akce všech subjektů, které zareagovaly na naši výzvu ke sdílení těchto vzdělávacích příležitostí. 
SEMINÁŘE PRO VYUČUJÍCÍ 
Vyberte si ze 4 seminářů České televize s názvy:Jak rozumět televizi, Jak vznikají zprávyJak využít televizi v hodiněFake news a bezpečné chování v online prostoru.
VÍCE INFORMACÍ
WORKSHOPY PRO STUDENTY 
Ráda byste u žáků podpořili kritické myšlení a dali jim tipy, jak ověřovat infromace? Demagog.cz nabízí pro studenty dva workshopy s názvy: Kritické myšlení a mediální gramotnost a Fact-checking.
NAVŠTIVTE WEB PROJEKTU  
PROPOJTE UMĚNÍ A VZDĚLÁVÁNÍ   
Centrum současného umění DOX nabízí školám různé vzdělávací programy. Prozkoumejte například workshopy pro žáky, které jsou součást projektu Datové bludiště a týkají se bezpečnosti na internetu
VŠECHNY VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY 
BEZPEČNÝ POHYB NA INTERNETU
Olomoucký projekt E-bezpečí nabízí přednášky pro vyučující i workshopy pro studenty k tématům internetové bezpečnosti jako je: kyberšikanakybergrooming nebo ochrana osobních dat
VÍCE INFORMACÍ
OSVOJTE SI VÝUKU S FILMEM
Audiovizuální materiály žáky baví vyučujícím pomáhají otevírat důležitá společenská témata. Díky práci s filmem se studenti zlepšují v naslouchání názorů ostatních a v argumentačních dovednostech
VYBERTE SI SEMINÁŘ 
NEZAPOMÍNEJME NA KNIHOVNY 
Na poli mediálního vzdělávání je aktivní také řada velkých i malých knihoven. Pořádají přednášky pro studenty, veřejnost i seniory. Tematicky zaměřené akce proběhnou například v knihovně v Bílině, Jičíně, Litvínově či Třebíči. Prozkoumejte nabídku knihoven ve Vašem okolí
PŘEDNÁŠKY (NEJEN) O PR
Projekt Mediatabor pořádá v Ústí nad Labem mediálně-vzdělávací příměstské tábory. V průběhu roku nabízí přednášky pro žáky 2. stupně ZŠ a středoškoláky: Manipulace a propagandaNebezpečí sociálních sítí nebo Public Relations: Co je to vlastně „Píárko“?
NAVŠTIVTE WEB PROJEKTU
WORKSHOPY STŘEDOŠKOLÁKŮM
Studenti vysokých škol sdružených ve spolku Stužák nabízejí pro studenty středních škol dva workshopy k tématu kritické myšlení, a to: Média v postfaktické doběMlhavá objektivita
VÍCE INFORMACÍ 
SEMINÁŘ PRO VYUČUJÍCÍ
Vyšší odborná škola publicistiky nabízí osmihodinový kurz s názvem Mediální výchova a školní média. Obsahuje teoretické bloky týkající se mediální reality mediálních účinků i praktické tipy týkající se tvorby multimediálních obsahů
PODROBNOSTI
PŘEDNÁŠKY PRO STŘEDOŠKOLÁKY
Skupina studentů z Brna založila v roce 2016 projekt Zvol si info. V rámci něho nabízejí přednášky pro studenty středních škol zaměřené na rozvoj mediální gramotnosti. Jsou také autory Surfařova průvodce po internetu nebo Nejlepší knihy o Fake news!!!.
NAVŠTIVTE WEB PROJEKTU
ZÁŽITKOVÉ HRY
UTÉCT DEZINFORMACÍM 
Vyzkoušejte se studenty únikovou hru Fakescape. Žáci se během ní vžijí do role novinářů, kteří hledají v informačním chaosu seriózní informace. Hra je vhodná pro 8. a 9. třídy ZŠ a středoškoláky. 
PODROBNOSTI 
ŹÁCÍ ZKOUŠEJÍ MEDIÁLNÍ ROLE 
Jaké je to být v kůži novinářů, tiskových mluvčí, blogerů, televizních moderátorů či fotografů? Vyzkoušejte se studenty hru z dílny Vyšší odborné školy publicistiky, založenou na metodě LARP.
VÍCE INFORMACÍ
TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 
V květnu odstartuje již třetí ročník
Na základních i středních školách po celé republice budou v posledních 6 týdnech školního roku probíhat filmové projekce, semináře, debaty s novináři z nezávislých redakcí a s mediálními odborníky. Přihlaste i svou školu. PŘEČTĚTE SI O AKCI VÍCE.
VÝUKOVÉ MATERIÁLY 
KOVYHO MEDIÁLNÍ RING
Znáte Kovyho? Vaši žáci určitě ano, je to jeden z nejoblíbenějších českých youtuberů. V novém pořadu Kovyho mediální ring představuje žákům 5 klíčových otázek pro posuzování důvěryhodnosti mediálních sdělení. Vyzkoušejte i další nové mediálně-vzdělávací audiovizuální lekce
PŘEHLED AV LEKCÍ 
WEB K MEDIÁLNÍ VÝCHOVĚ
Na podzim vznikl nový web pro vyučující mediální výchovy s názvem Svět médiíNajdete na něm materiály do výuky, tipy na vzdělávací příležitosti nebo aktuální analýzy a studie.
VÍCE INFORMACÍ 
JAK NA INTERNET BEZPEČNĚ?
Jaké zásady je dobré dodržovat pro bezpečný pohyb v digitálním prostředí? Přečtěte si nějakou z knih k tématu bezpečnosti na internetu volně dostupných na webu společnosti  CZ.NIC.   
PŘEHLED KNIH
TIPY, JAK ODHALIT DEZINFORMACE
Organizace Prague Security Studies Institute vydala brožurku The Mythbusters - Guide to Critical Thinking, která čtenářům poskytuje tipy, jak rozlišit důvěryhodná sdělení od dezinformací. Jak napovídá název, je v angličtině. 
PODÍVEJTE SE NA NI
SDÍLEJTE SVÉ ZKUŠENOSTI 
Prostor pro vkládání materiálů využitelných v mediální výchově, sdílení zkušeností či debatu s kolegy z dalších škol nabízí facebooková skupina s názvem SDÍLÍME ZKUŠNOSTI Z MEDIÁLNÍ VÝCHOVY.
Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu paulasiskova@hotmail.com.
Odesilatelem je Kateřina Šafářová, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla