Hledáme dopisy a osobní deníky z období komunistického Československa
  Pro nový film vzdělávacího projektu Příběhy bezpráví hledáme dopisy a deníky. Zobrazit email v prohlížeči
 Bulletin Příběhů bezpráví
duben 2021

Milí vyučující,

před třemi lety jsme Vás na tomto místě žádali o pomoc. Hledali jsme dopisy „psané přes železnou oponu.“ A díky spolupráci s Vámi jsme natočili jeden z nejsledovanějších filmů na našem portále 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu.

Letos se na Vás s prosbou o pomoc obracíme znovu a třeba právě Váš příběh, příbuzných či známých bude inspirací a námětem pro natočení nového filmu. Tentokráte hledáme dopisy a osobní deníky zejména mladých lidí, kteří žili v komunistickém Československu. Budeme moc rádi, když budete výzvu šířit mezi své kolegy a známé. Podrobné informace se dozvíte níže.

V tematickém seriálu se věnujeme Chartě 77 a akci Asanace. Přibližte svým žákům tyto důležité události našich moderních dějin prostřednictvím filmu Ženy Charty 77: Zina Freudová. Vyzkoušejte také související aktivitu přizpůsobenou distanční výuce.


 Za tým Příběhů bezpráví Vám příjemné čtení přejí

Aneta Kočíková, koordinátorka projektu Příběhy bezpráví
a Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ
VÝZVA K NOVÉMU FILMU
Hledáme dopisy a osobní deníky
Pro nový film vzdělávacího projektu Příběhy bezpráví hledáme korespondenci z období komunistického Československa, zejména dopisy mladých lidí svým partnerům, s nimiž chodili nebo žili v manželském svazku. Dále dopisy, které si posílali kamarádi, rodiče s dětmi či různí příbuzní. A také osobní deníky z té doby. Budeme rádi když výzvu budete šířit.
Přečíst více
TEMATICKÝ SERIÁL
Charta 77
Co byla Charta 77? Jak a kdy vznikla, co bylo jejím obsahem? Jak probíhalo sbírání podpisů? Kolik lidí Chartu 77 podepsalo a co za podpis hrozilo? Co byla akce Asanace?
Odpovědi na tyhle a další otázky se dozvíte v informačních textech, které vypracoval historik Petr Blažek.
Přečíst informační text
DOPORUČENÍ NA FILM:
Ženy Charty 77: Zina Freudová
Akce Asanace měla na přelomu 70. a 80. let minulého století jediný cíl: vyhnat z tehdejšího Československa lidi nepohodlné režimu, zejména pak signatáře dokumentu Charta 77. Jednou z těch, kdo byli donuceni odejít, byla i Zina Freundová, aktivní disidentka a bývalá studentka filozofické fakulty.
AKTIVITA K TÉMATU:
Stát pro občany, nebo občané pro stát?
Aktivita prostřednictvím simulace totalitně řízeného státu umožňuje žákům zamyslet se nad životem v takovém státě a situací jeho obyvatel. Vede je též k uvažování nad posláním státu – zda je tu pro občany, či naopak občané pro stát. Tato aktivita je přizpůsobena i pro distanční výuku.

Odhlásit se z odběru bulletinu
Vzdělávací program JSNS
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu aneta.kocikova@jsns.cz.
Odesilatelem je JSNS, aneta.kocikova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla