„Volá hlas svobodného Československa“ - nová aktivita RFE
1. května to bude 70 let od vzniku RFE | Zobrazit email v prohlížeči
 Bulletin Příběhů bezpráví
duben 2021

Milí vyučující,

letos 1. května to bude 70 let, co mohli lidé v komunistickém Československu poprvé zachytit na svých rozhlasových přijímačích tato slova:
Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa…

Na téma vzniku Rádia Svobodná Evropa (RFE) jsme pro Vás připravili zcela novou aktivitu. Můžete ji přizpůsobit vzdělávání na dálku, pokud se společně s žáky ještě v květnu neuvidíte ve třídě.

V pravidelné rubrice Příběhy vzdoru najdete příběh psycholožky, chartistky a zakladatelky Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) Dany Němcové.

Krásné jarní dny Vám za tým Příběhů bezpráví přejí
 
Aneta Kočíková, koordinátorka projektu Příběhy bezpráví
a Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ
HISTORICKÉ VÝROČÍ
Vysílání Svobodné Evropy – hlas naděje 1951
1. května 1951 začalo poprvé vysílat Rádio Svobodná Evropa z bavorského Mnichova. Rozhlasová stanice, financovaná americkou vládou, přinášela obyvatelům komunistických států za železnou oponou nezkreslené informace o politické, kulturní, hospodářské či sociální situaci u nich doma i ve světě.
Vyzkoušejte aktivitu, ve které se žáci dozvědí podrobnosti o zahájení vysílání Rádia Svobodná Evropa a zjistí, že se informace ze svobodného světa šířily také prostřednictvím tzv. balonových akcí. V aktivitě žáci pracují jak s texty historiků, tak s dobovými karikaturami.

PŘÍBĚHY VZDORU
Příběh Dany Němcové
V roce 1977 byla psycholožka a signatářka Charty 77 Dana Němcová zbavena z politických důvodů zaměstnání. Šlo o jednu z příznačných ukázek msty ze strany husákovského totalitního aparátu – nezáleželo na tom, jak kvalitní a prospěšnou práci „nepřizpůsobivý občan“ odvádí, důležité bylo potrestat ho, vystrnadit z místa, které má rád…
PŘEČÍST CELÝ PŘÍBĚH
Odhlásit se z odběru bulletinu
Vzdělávací program JSNS
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu aneta.kocikova@jsns.cz.
Odesilatelem je JSNS, aneta.kocikova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla