Změřte si mediální gramotnost!
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
květen 2019 

Milí vyučující,

v pondělí odstartoval již třetí ročník Týdnů mediálního vzdělávání. Přečtěte si v květnovém Bulletinu více o jednotlivých aktivitách, které nabízíme, a rozvíjejte díky debatám s novináři, exkurzím do redakcí, workshopům či promítáním dokumentárních filmů mediální gramotnost svých žáků. 

U příležitosti zahájení kampaně jsme spustili také webovou aplikaci MQtester, jež si klade za cíl hravou formou vzdělávat v oblasti médií. Je určena všem: široké veřejnosti i žákům druhého stupně základních škol a středoškolákům. Sečtením získaných bodů ve všech úrovních zjistíte svůj celkový „kvocient mediální gramotnosti“. Proto neváhejte a změřte si mediální gramotnost! 

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení: 
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 2019
FILMY, DEBATY, SEMINÁŘE
Připojte se k více než 100 přihlášeným základním a středním školám. Můžete své třídě promítnout dokumentární film, uspořádat debatu s novinářem, kterého si sami vyberete, zvolit z nabídky mediálně- vzdělávacích workshopů partnerských organizací nebo vzít studenty na exkurzi do redakcí. To vše do konce školního roku
PŘIHLASTE SE DO 1. 6.                
MATERIÁLY DO VÝUKY 
 Přihlášením do Týdnů mediálního vzdělávání získáte také zdarma výukové materiály: příručku Být v Obraze 2, hravé plakáty Opravdu? a dva filmy: Kdo trolí Ameriku o fenoménu falešných zpráv v posledních amerických prezidentských volbách a dokument Mimořádná zpráva, který sleduje, jak se dvě velké redakce připravují na zásadní prohlášení vrcholného českého politika. 
PROHLÉDNĚTE SI JE            
MQtester
OTESTUJTE MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST SVÝCH ŽÁKŮ 
Úlohy v MQtesteru jsou rozděleny do tří úrovní, první je nejsnazší, třetí nejtěžší. Můžete v nich získat maximálně 15, 20 a 25 bodů. Využijte MQtester jako podklad do výuky mediální výchovy, nebo vyzvěte žáky, ať si aplikaci projdou samostatně.
VYZKOUŠEJTE MQtester
O PRAVDU? 
VĚŘTE NEVĚŘTE 
Žáci vidí na plakátu 8 krátkých sdělení a hádají, která jsou založené na skutečnosti a která jsou smyšlená.
Na aktivitu lze navázat debatou o tom, podle jakých kritérií žáci posuzují důvěryhodnost zpráv. Jedním z možných tipů je pokládat si "5 klíčových otázek", které představuje youtuber Kovy v pořadu Kovyho mediální ring.
ZOBRAZTE SI PLAKÁT
ANALÝZA
KOVYHO 4. OTÁZKA: JAK?
Známý youtuber Kovy představuje v krátkých videích metodiku 5 klíčových otázek, které pomáhají posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení, jež konzumujeme.
V 4. dílu se zamýšlí nad tím, JAK se mediální sdělení snaží zaujmout naši pozornost. Zanalyzujte společně se žáky, jaké strategie využívá vybraný předvolební billboard.
VYZKOUŠEJTE ANALÝZU 
DOPORUČUJEME 
VÝRAZNÁ TÉMATA PŘED VOLBAMI
Volby do Evropského parlamentu proběhnou už tento víkend. Prague Security Sudies Institute analyzovalo, která témata rezonovala před volbami na 32 webech šířících manipulativní obsah (podle metodologie projektu Konšpirátori.sk), a kteří politici se k nim nejčastěji vyjadřovali. Přečtěte si souhrnné týdenní newslettery zachycující období od 15. dubna 2019 do poloviny května. 
ČTĚTE VÍCE 
DEZINFORMAČNÍ WEBY – VÝZKUM 
Nadační fond nezávislé žurnalistiky zjišťoval, co Češi vnímají jako dezinformace a fake news. Z reprezentativního výzkumu, který zpracovala agentura Nielsen Admosphere, vyplynulo, že nejvíce respondentů označilo za dezinformační médium Blesk a že více než čtvrtina Čechů si myslí, že „nelegální migraci obyvatel muslimských zemí do Evropy organizuje EU".
DALŠÍ VÝSLEDKY 
INICIATIVA #JsmeTu  PROTI NENÁVISTI 
Na jaře vznikla v Česku iniciativa #JsmeTu. Jejím cílem je sdružovat lidi, kteří nejsou spokojeni se současnou kulturou debat na internetu a chtějí do nich vnášet slušnost, respekt a fakta. Má v současné době více než 1700 členů, dobrovolníků, kteří se sdružují na Facebooku, na této platformě také vstupují do debat. Jedním ze základních pravidel skupiny je apolitičnost.  
 VÍCE INFORMACÍ 
Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu martin.biben@economia.cz.
Odesilatelem je Kateřina Šafářová, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla