Dvouměsíčník ČESTA  (únor - březen 2019)

🇪🇸 CASTELLANO 🇨🇿 ČEŠTINA


SMÍŠENÁ OBCHODNÍ KOMORA
ČESKO-TICHOMOŘSKÁ ALIANCE
Uruguayská 17
120 00 Praha


ÚNOR - BŘEZEN 2019

VÍTÁME NOVÉHO ČLENA
Vítáme nového člena ČESTY pana Roberta Bartuše, zástupce společnosti Hacienda San José v ČR a česko-ekvádorského spolku CZECUspol.

Dne 27. února 2019 uvedl pan Bartuš čokoládu Chocolate San José poprvé v ČR. Degustace se uskutečnila v krásných prostorech restaurace Xclusive Society, hosté zde ochutnali výtečné tříchodové menu, jehož hlavní přísadou byla právě tato čokoláda vyrobená z vysoce kvalitních kakaových bobů, které v regionu Los Ríos pěstuje již pátá generace vlastníků rodinné Haciendy San José! Čokoládu můžete v současnosti zakoupit např. v Loft Café Karlín či po domluvě u nás v kanceláři.
USKUTEČNILO SE
ČESTA Business Networking s Pavlem Šemberou
20. února 2019, Praha
Brazílie se v současnosti těší velké pozornosti, a to nejen díky proslulému karnevalu, který se konal na konci února. Největší země Latinské Ameriky nabízí českým firmám značné příležitosti.

Jak ale všichni víme, Brazílie a celá Latinská Amerika jsou specifické lokality, které vyžadují zvláštní přístup. Proto jsme na únorový ČESTA Business Networking pozvali pana Pavla Šemberu, autora knih „Obchodníkem po Latinské Americe” a „Brazílie – Návod k použití”, který se s námi během večera kolegiálně podělil o své know-how, jak se „dostat Brazilcům do hlavy“. Pokud jste se akce nestihli zúčastnit, ale rádi byste se o latinskoamerickém světe dozvěděli vice,  knížky pana Šembery jsou dostupné v síti knihkupectví Kosmas či po domluvě u nás v kanceláři.

Kulatý stůl: Aktuální možnosti podpory Týmu Česko v Latinské Americe 
12. března 2019, Praha
Dne 12. března se na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu uskutečnil kulatý stůl „Aktuální možnosti podpory Týmu Česko v Latinské Americe (kulatý stůl se zaměřením na změny možností exportního financování)“. Během akce byl představen koncept platformy Týmu Česko a možnosti jeho asistence firmám při rozvíjení jejich obchodních případů v teritoriu Latinské Ameriky, a to s důrazem na financování projektů, aktuální nástroje a novinky. Kulatého stolu se zúčastnilo na čtyřicet zástupců českých firem a institucí. Akce se uskutečnila ve spolupráci s Týmem Česko a Smíšenou obchodní komorou Česko-tichomořská aliance (ČESTA).

Více o kulatém stolu zde.
Velvyslanec Ekvádoru předal pověřovací listiny prezidentu Zemanovi
28. března 2019, Praha
Dne 28. března předal velvyslanec Ekvádoru v Berlíně s akreditací pro Českou republiku J.E. pan Manuel Mejía-Dalmau pověřovací listiny prezidentovi České republiky panu Miloši Zemanovi.

ČESTA měla jedinečnou příležitost pana velvyslance na jeho třídenní cestě po České republice spolu se zástupci česko-ekvádorského spolku CZECUspol doprovázet. Rozhovorům o rozvoji česko-ekvádorských vztahů dominovalo téma perspektivních příležitostí pro české podnikatele v Ekvádoru, jakými jsou zejména environmentální technologie (vodohospodářství, recyklace odpadů, lesní hospodářství, zavlažovací systémy, obnovitelné zdroje energie), civilní obrana či potravinářství.

Pana velvyslance srdečně vítáme, přejeme mu mnoho úspěchů a těšíme se na společné plánované aktivity.

TIPY PRO VÁS
Výstava česko-ekvádorské umělkyně Trude Sojky
28. března - 9. června 2019, Muzeum ghetta, Terezín
Máme pro Vás kulturní tip (nejenom) na víkend. V březnu otevřela své brány v Muzeu ghetta Terezín výstava „Trude Sojka – Holocaust a mateřství“ zasvěcená dílu česko-ekvádorské umělkyně a přeživší holokastu paní Trude Sojky (1909 – 2007).

„Po válce, kdy se paní Sojka dozvěděla, že z její rodiny přežil pouze bratr, začala nový život ve zcela odlišné zemi – v Ekvádoru, kam její bratr emigroval. Co nejvíce se snažila začlenit do nové kultury, ačkoli si s sebou stále nesla vzpomínky na svou rodnou zem. Umění se pro ni stalo terapií.“ Více informací o výstavě zde.

Reportáž ČT24 o výstavě Trude Sojka – Holocaust a mateřství.
Česká rozvojová agentura: Dotační výzva na projekty Programu rozvojového partnerství pro soukromý sektor na rok 2019 


Česká rozvojová agentura (CzechAid) vyhlašuje výzvu pro české firmy k podání žádosti o poskytnutí dotace pro Program rozvojového partnerství pro soukromý sektor na podporu projektů v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce pro rok 2019. Aktuální vyhlášení se vztahuje na fázi přípravy a Projektovou dokumentaci. Termín pro podávání žádostí je 15. května 2019 ve 12:00.
Pro více informací nás kontaktujte nebo navštivte web České rozvojové agentury.
Ocenění CEMEX-Tec vyhlašují v roce 2019 dvě nové kategorie

Společnost CEMEX ve spolupráci s Univerzitou Tecnológico de Monterrey i tento rok pořádá soutěž CEMEX-TEC s cílem podpořit realizaci projektů v oblastech udržitelného rozvoje či odpovědného podnikání. Do soutěže se mohou zapojit jak startupy, tak firmy či jednotlivci z celého světa, a to hned ve čtyřech kategoriích: transformace komunit, sociální podnikání, komunitní podnikaní a mezisektorová spolupráce.

Deadline pro předložení projektu je 31. května 2019. Pro více informací navštivte stránky CEMEXu.
 Svět knihy Praha 2019
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival 
9. - 12. května 2019, Praha

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha si jako čestného hosta 25. ročníku vybral Latinskou Ameriku. Od 9. do 12. května 2019 tak na výstavišti v Holešovicích přiblíží českým čtenářům zevrubně pestrost literárního regionu. Do Prahy při té příležitosti zavítá řada latinskoamerických autorů. Největší hvězdou bude bezesporu génius hovořící mnoha literárními hlasy, nobelista Mario Vargas Llosa. Do Česka přijede poprvé právě na pozvání Světa knihy Praha. Osobně svou tvorbu představí také Bernardo Carvalho, Rodrigo Fresán, Álvaro Enrigue, David Unger či Mariana Enríquezová a další významní latinskoameričtí spisovatelé a hosté.

Více informací zde.
Nabídka prezentace v B2B katalogu 2019 pro Latinskou Ameriku
Dovolujeme si Vás upozornit na nabídku kanceláře CzechTourism - Zahraničního zastoupení pro Latinskou Ameriku, které za cílem podpory cestovního ruchu směrem do České republiky poskytuje českým firmám prostor na prezentaci jejich produktů - balíčků služeb v B2B katalogu 2019 pro Latinskou Ameriku. Možnost je otevřená všem soukromým subjektům i regionálním a městským destinačním managementům.

Bližší informace o nabídce najdete na stránkách CzechTourismuUkázku tišteného katalogu z loňského roku a jiné materiály naleznete zde.
NOVINKY
Z REGIONU
Úspěchy českých geologů v Peru

Rozhovor s panem Michalem Rajchlem, jednatelem společnosti Georespect (člen ČESTA), která v severoperuánské oblasti Piura již několik let úspěšně pomáhá vyhodnocovat zranitelnost krajiny před přírodními hazardy.

„Řeka Piura má velmi specifický říční systém, proto je třeba hledat více možností, jak zabránit záplavám. Jednou z nich ​je​ snížení maximálního průtoku, k čemuž může sloužit kanál pro odvod vody. Pro tuto práci je zapotřebí důkladn​ý​ výzkum, který není tak jednoduchý, protože v případě nepřesností může způsobit více škod než užitku…“. Více o aktivitách Georespectu v oblasti Piura ve článku Un canal de derivación ayudaría a que el caudal del río Piura disminuya.
Bohatstvím Latinské Ameriky je mladý lidský kapitál, říká šéf tamního CzechTradu Ulrych

Zdroj: Euro.cz
Mnoho firem má v Latinské Americe úspěch s tradičními výrobky a technologiemi, přece jenom máme šikovné české ruce a kvalitu Německa, říká šéf regionálního centra CzechTrade v peruánské metropoli Limě Emil Ulrych.

Všechny země Latinské Ameriky, a platí to od těch největších, tedy Mexiko, Brazílie a Argentina přes středně velké státy Kolumbii, Peru a Chile až po nejmenší jako Ekvádor a Bolívie, i celá Střední Amerika a Karibik mají jeden výrazný společný rys – je jím velká budoucnost a nesmírné nerostné a přírodní bohatství. Tempo ekonomického růstu těchto zemí stoupá díky obrovským zásobám nerostných surovin, jako jsou měď, stříbro, zlato, uhlí, železo a vzácné kovy, také ropa a plyn. Tím pádem patří mezi těžební světové špičky ve všech rudách a nerostech. Více zde
Mario Vargas Llosa v Praze

Peruánský držitel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa bude v květnu hostem pražského veletrhu Svět knihy, u této příležitosti mu v českém překladu vyjdou hned tři díla! 
Více zde.


Kolumbie, Ekvádor a Střední Amerika: cla i obchodní překážky mizejí 
Zdroj: Euro.cz

Latinská Amerika pro českého exportéra byla, je a vždy pravděpodobně bude tvrdým oříškem. Možná v ještě větší míře to platí pro Střední Ameriku a země při pobřeží Pacifiku. Jenomže přístup na jejich trhy může být snazší, než by se mohlo zdát. Více se dočtete zde.
Náměstek MZV Martin Tlapa na konzultacích v Peru
Zdroj: MZV ČR

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR pan Martin Tlapa se v únoru setkal s ministrem zahraničních věcí Peru Néstorem Popoliziem a v rámci bilaterálních politických konzultací jednal s náměstkem ministra zahraničních věcí Peru Hugem de Zela Martínezem. Hlavními tématy byla perspektiva další ekonomické spolupráce obou zemí včetně oblasti životního prostředí a situace ve Venezuele. Více zde.
Čeští vědci v Ekvádoru otevřou základnu, chtějí bojovat proti odlesňování
Zdroj: iDNES.cz

Čeští vědci budou mít od jara vědeckou stanici v Ekvádoru. Na místě už působí nezisková organizace Forest.ink, která se mimo jiné zabývá výkupem pozemků od místních vlastníků a brání tak prodeji půdy těžařům. Čeští badatelé tak chtějí bojovat proti odlesňování Amazonie. Více zde.Do Ekvádoru na degustace. Nikoli však vína, ale exkluzivní čokolády
Zdroj: Novinky.cz
Do zahraničí se turisté už docela běžně vypravují za vínem. Do Ekvádoru  mohou ale zamířit za něčím jen zdánlivě obyčejnějším – za čokoládou. Společnost To’ak, která patří mezi výrobce nejexkluzivnějších čokolád na světě, pořádá degustace, které mají ambiciózní cíl: povýšit v očích lidí kakaovou pochoutku na úroveň kvalitních vín nebo whisky. Celý článek je dostupný zde.


Občanskou válku vystřídala chuť utrácet. Kolumbie čeká na investice
Zdroj: Euro
Občanská válka v Kolumbii skončila v roce 2016. Kolumbijská ekonomika ale rostla velmi dynamicky už dlouhou dobu předtím, v první dekádě tohoto tisíciletí rychlostí kolem šesti procent ročně. V současnosti hospodářství přeřadilo zhruba na dvouprocentní růst, stále si ale Kolumbie drží v kontextu Latinské Ameriky jisté výsadní postavení. Zatímco křivky vývoje dalších dvou klíčových ekonomik kontinentu, tedy Brazílie a Argentiny, připomínají horskou dráhu, Kolumbie v moderní historii v podstatě nezažila opravdu velkou hospodářskou krizi a stále si udržuje – tu větší, tu menší – růst. Více v článku
SLEDUJTE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH:
Facebook Twitter LinkedIn