Dvouměsíčník ČESTA  (prosinec 2018 - leden 2019)

🇪🇸 CASTELLANO 🇨🇿 ČEŠTINA


SMÍŠENÁ OBCHODNÍ KOMORA
ČESKO-TICHOMOŘSKÁ ALIANCE
Uruguayská 17
120 00 Praha


PROSINEC 2018 - LEDEN 2019

PLÁNOVANÉ AKCE

Rozvíjíte své aktivity v regionu Latinské Ameriky? Chcete si vyměnit zkušenosti či navázat nové kontakty a partnerství? Přijďte na náš

ČESTA BUSINESS NETWORKING

Host večera: Pavel Šembera

Kdy: Středa 20. února 2019 od 19:00h do 21:30h
Kde: La Cave d´Adrien (Americká 649/18, 120 00 Praha 2)

Program
18:30 – 19:00 Registrace
19:00 – 19:30 Pavel Šembera: Obchodní zvyklosti v Brazílii – kulturní specifika země a jejich dopad do vedení obchodního jednání   
19:30 – 21:30 Networking

Vstupné
Členové: zdarma   
Nečlenové: 300Kč


Welcome drink a menší občerstvení zajištěno.


Registrace na info@cesta.lat nebo na +420 775 854 767 nejpozději do pondělí 18. února 2019.
Podnikatelská mise s ministrem životního prostředí do Peru a Kolumbie
7. - 13. dubna 2019

Dovolujeme si Vás informovat o přípravě podnikatelské mise Svazu průmyslu a dopravy, která bude doprovázet  místopředsedu vlády a ministra životního prostředí České republiky pana Richarda Brabce během jeho návštěvy Peruánské republiky a Kolumbijské republiky. Plánovaný termín je 7. - 13. dubna 2019.
Pracovní návštěva bude zaměřena na podporu ekonomické diplomacie v perspektívních sektorech pro vzájemnou spolupráci, jakými jsou environmentální technologie (energetika, hospodáření a úprava vod, oběhové a odpadové hospodářství), budování přenosných soustav, technologie pro těžební a ropný průmysl, a další. Více informací zde.
XXIX International Beer Festival BUDWEIS 2019
11. - 16. února 2019

Je nám potěšením pozvat Vás na 29. ročník Mezinárodního pivního festivalu, který právě probíhá v Českých Budějovicích. Tento festival s dlouholetou tradicí se časem stal jednou z největších událostí tohoto charakteru v Evropě. Během akce proběhnou degustační soutěže Světová pivní pečeť (World Beer Seal 2019) a Zlatá pivní pečeť (Gold Brewer´s Seal 2019). V minulém roce se soutěží zúčastnilo 245 pivovarů z 20 zemí světa. Pro více informací navštivte www.pivofestival.cz.
SAVE THE DATE
Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se Smíšenou obchodní komorou Česko-tichomořská aliance (ČESTA) a Týmem ČESKO 
Vás srdečně zve na kulatý stůl 

Aktuální možnosti podpory týmu Česko v Latinské Americe
Kulatý stůl se zaměřením na změny možností exportního financování

Akce se uskuteční dne 12. března 2019 od 10:00 hod. v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu, Politických vězňů 20, Praha 1.

Cílem akce je přiblížit tým Česko a možnosti jeho asistence firmám při rozvíjení jejích obchodních případů v teritoriu Latinské Ameriky. Důraz bude kladen na financování projektů, aktuální nástroje a novinky. Latinská Amerika zůstává perspektivním regionem pro uplatnění českých firem např. v sektorech energetiky, technologií životního prostředí, těžby, strojírenství či dalších.

Podrobný program bude spolu s oficiální pozvánkou zaslán v následujících dnech. 
FAMEX 2019
(FERIA AEROESPACIAL MÉXICO)
24. - 27. dubna 2019, Santa Lucía, Mexiko
V termínu 24. – 27. dubna 2019 se v Mexiku uskuteční již 3. ročník veletrhu FAMEX. Jde o akci zaměřenou na civilní a vojenské letectví, kosmický průmysl a bezpečnostní i obranný sektor. Bližší informace jsou dostupné na webu organizátora nebo na stránkách agentury CzechTrade.

Expoconstrución y Expodiseño 2019
14. - 19. května 2019, Bogota, Kolumbie
Agentura CzechTrade zve české firmy na všeobecný mezinárodní veletrh stavebního, strojírenského a designérského průmyslu Expoconstrucción y Expodiseño 2019, který je jedním z nejvýznamnějších mezinárodních veletrhů v Kolumbii v uvedených oborech a má přesah do dalších zemí regionu Latinské Ameriky. Více informací zde.
EXPO WINE+BEER v Chile
30. května - 1. června 2019, Santiago de Chile, Chile
Podnikáte v sektoru alkoholických nápojů? Nenechte si ujít veletrh Expo Wine+Beer, který se bude konat od 30. května do 1. června 2019 v Santiago de Chile. Akce je vhodná jak pro české producenty vína a piva, tak zároveň výrobce souvisejících technologií, dodavatele surovin či zprostředkovatele služeb v tomto sektoru. Pro více informací navštivte www.expowinebeer.com.

...Věděli jste, že Ministerstvo zemědělství poskytuje českým společnostem podporu na účast na mezinárodních veletrzích a výstavách v zahraničí? Více zde.
VÍTÁME NOVÉHO ČLENA
TIPY PRO VÁS
Start-up Chile - inovativní podnikání

V Chile je dlouhodobě věnována podpora inovativnímu podnikání a podpoře start-upů, dnes již světově známý program „Start-Up Chile“ vznikl v roce 2010 v rámci státní organizace Corporación de Fomento de la Produción CORFO (Sdružení na podporu výroby). Do programu Start-Up Chile se může přihlásit občan kteréhokoliv státu. Pokud je jeho projekt vedením organizace schválen, dostane zdarma roční vízum k pobytu částečné financování svého nového projektu. Od počátku programu bylo přijato více než 15 tisíc návrhů. Více o programu a aktuální projekty na Start-Up Chile.
Projekty ekonomické diplomacie

Pro rok 2019 je schváleno celkem 241 projektů ekonomické diplomacie! Cílem tzv. PROPEDů je podpořit proexportní aktivity českých firem a jejich vstup na zahraniční trhy. Projekty mohou mít podobu semináře, konference, kulatého stolu, incomingové mise, workshopu či účasti českých firem na výstavách a veletrzích. Více zde.
USKUTEČNILO SE
Ekvádor: Vlídné prostředí pro zahraniční investory a firmy
2. - 3. prosince 2018, Hamburk
Na začátku prosince se naše výkonná ředitelka paní Ivana Koutová společně se členem Rady ČESTA a zástupcem spolku CZECUspol panem Robertem Bartušem zúčastnili semináře zaměřeného na podporu zahraničních investic v Ekvádoru, který uspořádala agentura ProEcuador sídlící v Hamburku. Ekvádor, se kterým byla v červnu 2018 zahájena přístupová jednání do Tichomořské aliance, má i díky zavedení dolaru v roce 2000 jednu z nejstabilnějších ekonomik v Latinské Americe. Trvalý hospodářský růst v posledních letech z něho dělá ideální místo pro zahraniční investice. ČESTA proto využila tuto jedinečnou příležitost představit ekvádorské straně české společnosti, které plánují na tento trh, doposud Čechy spíše opomíjený, vstoupit. Během akce ČESTA navázala kontakt s J.E. panem Manuelem Mejíou Dalmau, velvyslancem Ekvádoru v Berlíně akreditovaným pro Českou republiku a konzulem Ekvádoru v Hamburku panem Ramirem Diézem Velásquezem. S ředitelkou agentury ProEcuador paní Nelly Castroa se ČESTA domluvila na úzké spolupráci a vzájemné podpoře. V případě zájmu o bližší informace o Ekvádoru a ekvádorské trhy nás neváhejte kontaktovat na ivana.koutova@cesta.lat.
Křest knihy Obchodníkem po Latinské Americe 
3. prosince 2018, Praha
V pondělí 3. prosince se uskutečnil křest nové knihy zkušeného cestovatele a obchodníka Pavla Šembery Obchodníkem po Latinské Americe, jejíž vydání ČESTA podpořila.

A proč je kniha must-have pro všechny zájemce o Latinku? Autor zde s humorným nadhledem a neobyčejným pochopením vypráví o svých zkušenostech s latinskoamerickým světem a jeho obyvateli. Poskytuje cenné rady pro cestování a neváhá se kolegiálně podělit o mnoho let budované obchodnické know-how. Knihu je možné zakoupit v knihkupectvích Kosmas.
ČESTA FIESTA - Noche Mexicana
4. prosinec 2018, Praha
Poslední ČESTA FIESTA roku 2018 byla věnována našemu významnému partnerovi v Latinské Americe, Mexiku. Věděli jste, že v roce 2017 činil podíl Mexika na vývozu ČR do Latinské Ameriky více než 50%? Velmi děkujeme čestným hostům večera J.E. paní Rosauře Leonoře Ruedě Guitiérrez, velvyslankyni Mexika v ČR a J.E. panu Zdeňku Kubánkovi, novému velvyslanci ČR v Mexiku, který začal svou misi v prvních dnech roku 2019. Rovněž děkujeme iberoamerickému diplomatickému sboru, zástupcům českých státních institucí a všem zúčastněným. ¡Viva México!

Seminář Ministerstva průmyslu a obchodu:
Jak uspět v těžebním sektoru v Latinské Americe
29. ledna 2019, Praha
Na konci ledna se ČESTA zúčastnila semiře „Jak uspět v těžebním sektoru v Latinské Americe“, který uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu  ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice. Seminář poskytl účastníkům možnost diskuze o příležitostech ke spolupráci v oblasti těžby a geologického průzkumu na trzích Latinské Ameriky a informace o možnostech podpory ze strany DG GROW Evropské komise a Týmu Česko. Pro více informací navštivte Ministerstvo průmyslu a obchodu.
NOVINKY
Z REGIONU
J.E. pan Zdeněk Kubánek, nový velvyslanec v Mexiku
Rok 2019 bude rokem mnoha změn. To platí i pro českou diplomacii v Latinské Americe, od ledna letošního roku je novým velvyslancem České republiky v Mexiku J.E. pan Zdeněk KubánekV minulosti působil na různých diplomatických misích, např. jako rada na Velvyslanectví ČR v Montevideu v Uruguayi nebo jako velvyslanec v Santiagu de Chile. Od roku 2014 byl zástupcem ředitele odboru Amerik na Ministerstvu zahraničních věcí. Více o  J. E. panu Kubánkovi zde.
Mexiko má nového prezidenta
Zdroj: iDnes.cz

Mexiko má od 1. prosince 2018 nového prezidenta. Andrés Manuel López Obrador se stal po několika desetiletích první levicovou hlavou této latinskoamerické země. Ve svém inauguračním projevu López Obrador slíbil radikální změny a vyhlásil boj  proti chudobě, vysoké kriminalitě a korupci. Více zde.

Prvních 100 elektrických autobusů dorazilo do Chile 

Uvedení do provozu prvních 100 elektrických autobusů zapadá do konceptu vlády prezidenta Piñery, která usiluje o to, aby se Chile stalo průkopníkem v oblasti elektromobility.
Příchod prvních 100 elektrických autobusů a další stovky, která je již na cestě z Číny, je prvním krokem k novým standardům dopravního systému v Chile. Více se dočtete zde.
Příležitosti pro české firmy v Peru

Peruánská ekonomika je na vzestupu a ekonomové odhadují, že peruánský HDP v roce 2019 solidně vroste o 3,8 %. I letos se tak dají očekávat velké investice do stavebních prací, dopravní infrastruktury a důlních zařízení. Všechny tyto sektory představují i příležitosti pro export českých produktů a know-how. České firmy tak mají velkou šanci posílit své postavení na místním trhu. Více zde.
V Chile vyroste největší observatoř světa pro sledování gama záření
Zdroj: 100+1

V chilské poušti má během dvou let vyrůst největší observatoř pro sledování gama záření. Po dokončení se bude skládat z 19 teleskopů na severní polojouli a 99 teleskopů na polokouli jižní. Více zde.Compelson Trade v Peru a Brazílii

Mnoho českých firem postupně proniká na latinskoamerické trhy svými inovativními nápady. Důkazem toho je i česká softwarová dirma Compelson Trade, která vyrábí produkty používané při forenzní analýze mobilních telefonů. V minulém roce zástupci firmy Compelson uspořádali dva semináře v Limě a São Paulu, na kterých se úspěšně uvedly svými produkty. Celý článek je dostupný zde.
Kostarika proti globálnímu oteplování

Zdroj: Radio Wave

Tato pětimilionová středoamerická země, která již nyní čerpá více než 90% elektřiny z obnovitelných zdrojů a je dlouhodobě průkopnicí zelené energie, bude příští rok hostit klimatickou konferenci. Ambice Kostariky postavit se do čela hnutí proti globálnímu oteplování jasně ukázal i nový prezident Carlos Alvarado. „Dekarbonizace je velkým úkolem dnešní generace a Kostarika musí být jednou z prvních zemí, ne-li tou úplně první, které jí dosáhnou,“ prohlásil během své květnové inaugurace. Nešlo o přehnané vize. Už v roce 2017 Kostarika po celých 300 dnů pokrývala 100% své energetické spotřeby pouze z obnovitelných zdrojů. 
Více o kostarickém zeleném zázraku zde.
SLEDUJTE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH:
Facebook Twitter LinkedIn