JAMICO
Vím hodně o investicích a nebojím se to napsat
Dobrý den, {{ df_salution }},

vítejte u druhého čísla mého investičního zpravodaje. Hlavním tématem je risk management.  Risk management, neboli česky řízení rizik, děláme v běžném životě prakticky pořád. Život je plný rizik a my se musíme každý den rozhodovat, která podstoupíme a která už jsou na nás moc. A správné ohodnocení rizik v kontextu toho, co nám jejich podstoupení přinese nám může pomoct žít mnohem bezpečnější život. I v investování je risk management naprosto klíčovou oblastí, bez něj se z investování stává gambling. 

Teď panuje na trzích spíše chamtivost a všeobecný optimismus a to se často na rizika zapomíná. V podobných časech dochází i u vyhlášených finančních domů v rámci řízení rizik k flagrantním porušením pravidel. A proto si myslím, že je správný čas si to připomenout. Řízení rizik se tedy věnuji ve svém vzdělávacím okénku a téma provází i další sekce květnového zpravodaje. Příklad nedávného selhání risk managemantu vám ukážu i  ve zprávách z finančních trhů a v nové sekci názorů odborníků se budu věnovat psychologickým předsudkům, jejichž poznání také do správného risk managementu patří. Tentokrát mám pro vás místo tipu na knihu tip na skvělý film, který popisuje důvod selhání v roce 2008. Na závěr zpravodaje mám pro vás speciální bonus, který se chystám zařazovat pravidelně. Vzhledem k tomu, že jsem si po dlouhém váhání zaplatila digitální předplatné Hospodářských novin, chci se o ty nejlepší placené články z investiční branže podělit i s vámi. Články, které mě nejvíce zaujaly, vám ve svém zpravodaji odemknu. Věřím, že můj výběr oceníte. Opět vás chci poprosit o zpětnou vazbu, návrhy, komenáře, dotazy, připomínky, cokoliv vás napadne odpovědí na tento e-mail. Užijte si dnešní číslo:-)
Finanční trhy - o čem se mluví
Kdo zaplatí dnešní dluhy? 

Poklidnou dubnovou seanci ve znamení porážení maxim na akciových trzích drobně narušil jenom zveřejněný plán nového amerického prezidenta na razantní zvýšení daní z kapitálových výnosů pro bohaté Američany. To mělo za následek propad akciových trhů o 1 %, nicméně poměrně rychle se zase trhy vrátily na růstovou trajektorii. Nakonec z toho bylo tedy jenom mírné zaškobrtnutí. Co je ale potřeba si v této souvislosti uvědomit, je fakt, že obrovské státní výdaje, které prezident Biden slibuje, bude muset někdo zaplatit. A ti, kteří vlastní velké množství kapitálu, ale mají malé množství volebních hlasů, jsou poměrně snadný cíl. A to se týká i České republiky. V ČR jsou některé daně nastaveny ve srovnání s ostatními zeměmi velmi příznivě (např: tříletý daňový test nebo velmi nízké daně z nemovitosti). Současné návrhy možného budoucího vítěze voleb se zdají ve srovnání se současným stavem jako naprostá zlodějina, ale je dobré si připomenout, že v USA se daň z nemovitosti pohybuje v rozmezí 1-3 % už teď. Současní investoři do nemovitostí by tak měli být připraveni na zvýšené daňové náklady už v dohledném horizontu. O tom, že nová vláda, ať už jí bude skládat kdokoliv, bude muset zvyšovat daně, dnes už nikdo nepochybuje a u daně z nemovitosti se to při srovnání s ostatními zeměmi přímo nabízí. 
Coinbase na burze  

Asi i díky poklidnému vývoji na globálních trzích se nejdiskutovanější událostí měsíce stal vstup největší kryptoměnové burzy Coinbase na akciovou burzu Nasdaq. Tato událost byla mnohými považována za další krok ke všeobecné akceptaci kryptoměn jako standardního aktiva. O úpis akcií byl obrovský zájem a tržní kapitalizace firmy těsně po vstupu na burzu překonala tržní kapitalizaci provozovatele největší akciové burzy NYSE. Rozladění mezi fanoušky Coinbase přinesla zpráva, že krátce po zahájení obchodování se začali akcií zbavovat jejich původní majitelé včetně zakladatele firmy. Zřejmě i díky tomu původní nadšení ochladlo a akcie se teď obchodují za nižší  cenu než při zahájení obchodování. 

Mě ale na celém příběhu nejvíce zaujalo, že většina autorů článků referujících o této události staví prakticky přímou úměru mezi budoucností kryptoměn, především bitcoinu, a budoucností firmy. Opět mi to připomíná situaci z konce dvacátého století, kdy investoři skupovali jakoukoliv firmu, která měla v názvu .com, ať už dělala cokoliv. Růst cen kryptoměn má na tržby firmy určitě pozitivní vliv, ale není to jediný faktor. Pro Coinbase je důležitý především příjem z poplatků z transakcí a tím pádem potřebuje co nejvíc uživatelů, kteří hodně často obchodují. Já bych se tedy jako investor zajímala především o udržitelnost jejich obchodního modelu, v němž cena kryptoměn je jenom jedním z mnoha aspektů. Například pokud se skutečně kryptoměny rovnoprávně zařadí do finančního světa, co by bránilo akciovým burzám začít obchodovat i s kryptoměnami? A nebylo by to pak pro všechny investory jednodušší mít vše na jednom místě? Dokáže Coinbase na toto zareagovat? Může i nadále udržet tak vysoké poplatky? Podobné analýzy mi v té mediální záplavě o příběhu Coinbase zcela chybí. Coinbase je akciovou společností a cena  jejích akcií bude v dlouhém horizontu odrážet její ziskovost. Na to by investoři neměli zapomínat. 

Selhání risk managementu v praxi

Když už věnuji tento díl risk managementu, ráda bych se ještě vrátila k jedné březnové události, která je ukázkou flagrantního selhání risk managementu v nejedné ze světových bank. Jde o krach do té doby nepříliš známého hedgového fondu Archegos Capital Management. Že se fond samotný pouštěl do velmi rizikových aktivit, které ho stály existenci, není až tak zajímavé, tyto fondy to mají tak trochu v popisu práce. Děsivé na tom všem je, že takto bezvýznamný fond může způsobit obrovské problémy finančním gigantům jako jsou Credit Suisse nebo Nomura. Jak je možné, že risk management v těchto společnostech dovolil napůjčovat jednomu fondu na riskantní obchodování tolik peněz, že jim to způsobilo ztrátu 4,7 mld. USD (v případě Credit Suisse)? Obzvláště když majitel fondu již byl v minulosti trestán za tzv. insider trading. Vypadá to, že přes veškerou snahu o ochranu akcionářů pomocí robustního risk management oddělení, vyhrává vždy chamtivost. Skvěle tento příběh pro Roklen24 popsal Otakar Kořínek, vítěz ekonomické olympiády, kterou pořádá nezisková společnost INEV. Fascinuje mě, jak fundovaně o tématu dokáže psát teprve středoškolský student. A děkuji INEVu i Roklenu za objevování a podporu takto talentovaných studentů. Článek přikládám, protože rozhodně stojí za přečtení.

Novinky z Blogu
Jak poznáte (ne)bezpečnou investici

K napsání mého posledního článku mě motivovala jedna otázka z průzkumu finanční gramotnosti, který si v loňském roce nechalo vypracovat ministerstvo financí. Otázka zněla: "Byla vám nabídnuta investice se zhodnocením 20 % ročně s tím, že investice je velmi bezpečná a k vašim penězům budete mít kdykoliv volný přístup. Využijete této nabídky?" Jaká by byla vaše odpověd?  


Celý článek
Vzdělávací okénko
Risk management

Teorie říká, že...

...risk management je v investičním byznyse definován jako neustále se opakující proces identifikace, analýzy, ošetření rizik a následné kontroly. 

V praxi jde o to, že se investor nebo správce aktiv pokouší analyzovat a kvantifikovat potenciální ztráty a navrhovat a kontrolovat takové procesy, které pravděpodobnost možných ztrát sníží na minimum. Podotýkám, že odstranit je nelze nikdy. Velcí správci aktiv mají pro tyto činnosti velká oddělení plná těch nejlepších specialistů na matematické modelování. Jsou to takoví hlídači, kteří se snaží zabránit tomu, aby se portfolio manažeři ve své snaze přinést co nejvyšší výnosy, utrhli ze řetězu. Na rozdíl od portoflio manažerů by risk manažeři neměli být výnosově motivováni. I přesto není selhání v oblastech risk managementu ani u těch nejdůvěryhodnějších institucí výjimkou.
 
Je ale risk management pouze záležitostí velkých institucí? Rozhodně ne. Pokud se do investování chcete pustit, určitě byste se mu měli věnovat také. A speciální matematické znalosti k tomu určitě nepotřebujete. Prvním krokem je uvědomit si, co všechno může způsobit nesplnění vašich finančních cílů, namátkou třeba:

- špatná investice nebo přímo podvod
- nevhodný produkt pro vás (např: spořicí účet při dlouhém investičním horizontu)
- emoční selhání (prodej v nevhodný čas)
- závažné osobní události (zranění, ztráta zaměstnání)
- další osobní události (neplánované narození dítětě, svatba....)
- nižší než očekávaný výnos 

Nejedná se o úplný výčet možností.....úplný výčet by měl být výsledkem dobře vypracovaného finančního plánu. 

Málokteré riziko lze odstranit úplně, ale většinu z nich lze snížit tak, aby byl dopad jakékoliv z vyjmenovaných událostí na splnění našich cílů minimální. 

Tou nejlepší prevencí většiny tržních rizik je správně provedená diverzifikace. Zdůrazňuji správně provedená, protože špatně provedená diverzifikace vám může dodat pouze falešný pocit bezpečí a být tak pro vaše cíle ještě větším ohrožením. (Zajímá vás, jak správně diverzifikovat? Napište mi a já téma zařadím do některého z dalších vzdělávacích okének)

Na některé osobní cíle může pomoct pojištení, na jiné zase vzdělávání, nabírání zkušeností nebo nastavení investičních pravidel. 


Behaviorální finance - jak to vidí experti
Behaviorální finance si v investiční teorii dobývají čím dál větší prostor. Jedním z jejich průkopníků je Richard Thaler, jehož knihu jsem vám představovala minulý měsíc. V praxi existuje čím dál více důkazů o tom, že koncept racionálně uvažujícího investora je prakticky nesmysl a že psychologické předsudky nebo omyly mají na vývoj finančních trhů mnohem větší vliv, než se kdysi předpokládalo. Čím dál více investičních specialistů se tak snaží své klienty na tyto omyly upozorňovat, ale ukazuje se, že ani profesionálové nejsou vůči svým psychologickým chybám imunní. Zeptala jsem se tedy tří expertů, kteří se ve své práci na oblast behaviorální ekonomie hodně zaměřují, zda i oni na sobě některé z těchto chyb pozorují a jak se tomu snaží ubránit. (Podrobnější popis předsudků, které jsou v jejich odpovědích zmiňovány, si můžete přečíst klikem na odkazy v textu.)

Petr Šimčák
(Chief Investment Officer - Amundi Czech Republic Asset Management)

Nejprve mě napadlo, že s žádným nebojuju, takže zjevně je přítomen předsudek nadměrné sebedůvěry. Pak jsem se zamyslel a zjistil, že se mi líbí, když se mohu spolehnout na intuici a myšlení rychlé, místo pracného pomalého. Tudíž heuristiky dostupnosti a ukotvení budou zřejmě pasti, na které bych si měl dávat pozor. Snažím se hodně číst, mít odstup a nerozhodovat se pod tlakem či ve stresu. Jsem rád, že nebojuju s potřebou ve všem vidět strukturu a umím si připustit nahodilost dění bez úzkosti s tím spojené. Takže naopak za silnou stránku považuju, že si nemusím vysvětlovat věci a události i za cenu záměny příčiny a následku či za cenu vytvoření nesmyslného příběhu. Tady mi pomáhají poznatky a techniky kritického myšlení. To neznamená, že se mi to třeba nevědomky nestane, ale to už je jiná disciplína :)

Jaroslav Vybíral
(Chief Investment Strategist - ČSOB Asset Management)

Po objevení světa behaviorální ekonomie se mně velmi rozšířily obzory, a to nejen ty týkající se mé investiční profese. Mám jeden tip na předsudek, který je naopak velmi jednoduchý rozbít (pokud máte pevnou vůli a jste si vědomi problematiky). Confirmation bias aneb pozor na podvědomé vyhledávání faktů k tomu, abych se utvrdil ve svém předchozím názoru. Naučil jsem se s tímto předsudkem bojovat tak, že když uvažuji o nákupu akcie, čtu nejen reporty a texty potvrzující můj názor, ale věnuji dost času i reportům odrazujícím od nákupu. Nečte se to dobře, to přiznávám, ale skutečně to nutí k zamyšlení. Všem bych doporučil přečíst si Šťouch (Nudge) od Richarda Thalera.

Michal Stupavský
(Investment Strategist - Conseq Investment Management)

Čtyři nejnebezpečnější slova v investování jsou následující: Tentokrát je to jiné (This time it’s different). Tím mám na mysli to, že si v dnešní době mnoho naivních investorů říká, že valuace neboli ocenění akciových trhů není pro střednědobé očekáváné zhodnocení v příštích letech relevantní. I já jsem se v posledních několika týdnech přistihnul, že jsem začal pochybovat, zdali je tato klasická akciová poučka stále platná. Akciový výhled totiž na první pohled vypadá velmi dobře. Globální ekonomika v letošním roce rychle poroste, vakcinace nabíhá rychlým tempem prakticky po celém světě a korporátní zisky burzovně obchodovaných podniků letos velice rychle porostou. Zdálo by se proto, že nic nemůže stát dalšímu silnému akciovému růstu v příštích letech v cestě. Musím si proto neustále připomínat základní investiční pravidla, se kterými přišel už otec zakladatel hodnotového investování Banjamin Graham. To klíčové říká, budu se opakovat, že pro střednědobé očekáváné akciové zhodnocení v příštích letech jsou skutečně klíčové valuace. A ty jsou momentálně rekordní, dokonce vyšší než při technologické bublině v roce 2000. Na tuto skutečnost se proto neustále snažím myslet, protože jinak by mě byli schopni perma býci uvést na scestí tzv. behaviorálního předsudku nadměrného optimismu (overoptimism bias).

Na co se podívat
Den před krizí/Margin call
Vzhledem k tématu tohoto měsíce jsem v rámci svého doporučení vybrala film, který se risk managementu, resp. jeho selhání týká. Popisuje jednu noc v jedné nejmenované investiční bance (všichni nicméně vědí, že inspirací byla zkrachovalá Lehman Brothers). Ta noc se stala rozbuškou krize, která téměř způsobila krach globálního finančního systému. Centrem dění je právě oddělení risk managementu. Možná budete občas ztraceni v kadenci výrazů, kterým nebudete rozumět, ale i tak snadno z filmu pochopíte, že chamtivost dokáže být velmi vynalézavá. Film nedoporučuji proto, aby vás vystrašil a odradil od investování, ale proto, aby vás udržel v obezřetnosti:-) 
Bonus - odemykám nejlepší investiční články v HN
Pro tento měsíc jsem si vybrala dva články. V prvním Jaroslav Krejčí popisuje jarní pády velkých hvězd z minulého roku a ve druhém se Jaroslav Vybíral věnuje tomu, jaké má firma možnosti, když chce vstoupit na burzu. Věřím, že se Vám můj výběr bude líbit:-)


        Michala Janatová            
        Nezávislý investiční konzultant
        Tel.: +420 737 201 828
        E-mail: michalajanatova@jamico.cz
       

Více o tom, kdo jsem a co dělám, se můžete dozvědět na mých webových stránkách.
Chci vědět víc o placeném poradenství
Spojte se se mnou na sociálních sítích.
Facebook Twitter LinkedIn
Veškeré informace uvedené v tomto zpravodaji mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu.

Pokud se vám můj zpravodaj nelíbí nebo už vás svět investic vůbec nezajímá a nechcete tím pádem ode mě nic dostávat, můžete se odhlásit.