Bulletin Příběhů bezpráví
prosinec 2017


Milí vyučující,
v předvánočním čase Vám přinášíme ohlédnutí za Měsícem filmu na školách. Na našem webu i facebooku najdete fotogalerii, postupně přidáme i snímky přímo od Vás nebo reakce Vašich žáků na besedy, které jste nám posílali. Moc za ně děkujeme! V tematickém seriálu nabízíme materiály k nesnadnému tématu romského holocaustu a v historickém výročí připomínáme Palachův týden.

Přejeme klidné prožití vánočních svátků!

Za Příběhy bezpráví
Veronika Stehlíková
AKTUALITY
Proběhl Měsíc filmu na školách
V letošním roce se do Měsíce filmu na školách zapojilo 405 škol, z toho polovina byly školy základní a polovina školy střední. Projekcí s besedami se tak zúčastnilo více než 18 800 žáků. Bližší informace si můžete přečíst v aktualitě, kde také naleznete odkaz na fotogalerii.

Přečtěte si aktualitu
INSPIRACE
MĚSÍC FILMU NA ZŠ LOGOPEDICKÁ
"Ani ten nejdokonalejší pedagog nebude usilovat o to, aby vyrovnal autentické, živé a interaktivní setkání s těmi, kteří zažili vývoj dějin, zprostředkované výuce skrze učebnice. Skvělý pedagog totiž zapojí svoji školu do projektu Měsíc filmu na školách."

Tak shrnul svou zkušenost Simon Schwab ze ZŠ logopedická v Hradci Králové. Pokud Vás zajímá, co všechno kromě projekce s besedou pro své žáky připravil, přečtěte si celý jeho tip.

HISTORICKÉ VÝROČÍ
PALACHŮV TÝDEN
Na začátku roku 1989 došlo na pražském Václavském náměstí k několikadenním nepokojům v souvislosti s dvacátým výročím úmrtí Jana Palacha. Proti demonstracím režim tvrdě zasáhl - během tzv. Palachova týdne bylo zatčeno na 1400 osob.

V aktivitě žáci analyzují dobové záběry.

TEMATICKÝ SERIÁL
ROMSKÝ HOLOCAUST
Informační text k filmu Ó, ty černý ptáčku odpovídá nejen na otázky týkající se romského holocaustu, ale zabývá se i původem romské menšiny a jejím zastoupením v české společnosti. K diskuzi mohou vybízet otázky věnující se utajování romského holocaustu za komunismu.

FILM:
Ó, ty černý ptáčku
Dokument Břetislava Rychlíka se věnuje romskému holocaustu. Režisér s pamětníky navštívil místa bývalých koncentračních táborů na území Československa, věznici v Berlíně i vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Tvůrci snímku také zjišťovali, kolik o romském holocaustu ví současná společnost.

Podívejte se na film
           
AKTIVITA:
Žalující píseň
Žáci se v aktivitě hlouběji seznámí s písní Aušvicate hi khero baro, která zazněla ve filmu. Autentická píseň vznikla v koncentračním táboře v Osvětimi a emotivně vypráví příběh romského holocaustu. Žáci budou interpretovat český překlad písně a diskutovat o pocitech, které v nich toto svědectví vyvolává.


Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.