Bulletin Příběhů bezpráví
březen 2017


Milí vyučující,
Příběhy bezpráví běží už dvanáctým rokem a za tu dobu se do našich projektů zapojilo více než 306 000 žáků a studentů, vydali jsme 12 publikací, vytvořili mnoho didaktických materiálů a sesbírali rozsáhlou řadu příběhů pamětníků.

V poslední době jsme proto přemýšleli, jak vám tyto materiály přehledně a uceleně nabízet tak, abyste je mohli snadno využívat ve svých hodinách. A nakonec jsme došli k tomu, že budeme pravidelně rozesílat tento bulletin, který, jak doufáme, pro vás bude takovou pravidelnou várkou inspirace k vaší práci.

Každý měsíc v něm najdete pravidelné rubriky:
  • Tematický seriál – materiály k vybranému tématu na jednom místě
  • Tipy od vás – zkušenost jednoho z vás, jak učí o moderních dějinách
  • Historické výročí – jedna událost a nápad, jak ji připomenout
  • Objednejte si – materiály a publikace, které si můžete objednat z našeho e-shopu
Doufáme, že vám toto vše pomůže v přípravě na vaše hodiny, a samozřejmě budeme rádi za jakékoliv vaše nápady a připomínky!

Bulletin k vám dorazil, protože jste se v minulosti zapojili do některého z našich českodějinných projektů nebo jste registrovaní na JSNS.CZ. Pokud ho už nechcete dostávat, využijte možnosti odhlášení na konci e-mailu.
TEMATICKÝ SERIÁL
POLITICKÉ PROCESY
Nejvíce politických procesů proběhlo v počátcích komunistického režimu - kromě tisíců trestů odnětí svobody v nich padlo i 248 rozsudků smrti, které byly následně vykonány.

Jedinou popravenou ženou byla Milada Horáková. Souhrnné informace k jejímu osudu i obecně politickým procesům najdete v otázkách & odpovědích k filmu Případ Dr. Horáková.

Dozvědět se více
FILM: Případ Dr. Horáková
Snímek vznikl sice již na začátku 90. let, nicméně právě díky době vzniku, bylo ještě možné natáčet se spoluvězni, sestrou i dcerou Milady Horákové, které vzpomínají na poslední setkání pouhých pár hodin před popravou. Film nabízí i autentické záběry ze soudní síně, ukazuje dobovou propagandu a hlavně vypráví příběh Milady Horákové.
Pustit ukázku
AKTIVITA:
Proces jako divadlo
V aktivitě pracují žáci s archivními materiály a seznamují se s průběhem zinscenovaných politických procesů. Pokud nemáte dostatek času, můžete tuto aktivitu využít i bez projekce filmu.
 Využít aktivitu
AKTIVITA:
Hněv pracujícího stíhá zrádce
Během procesu psali českoslovenští občané mnoho rezolucí. S nimi a s článkem z Rudého práva žáci v aktivitě pracují a analyzují komunistickou propagandu. V hodině můžete samozřejmě pracovat jen s rezolucemi, nebo novinovým článkem.
Využít aktivitu
KOMIKS:
Nepřemožená

Komiksové zpracování příběhu Milady Horákové bylo poprvé publikováno v roce 1951 v USA, česky vyšel v roce 2010 a na portále JSNS.CZ je k dispozici ke stažení. 

Prohlédnout si komiks
CO DALŠÍHO V LEKCI NAJDETE
"Mám Vás tolik, tolik ráda. Líbám Vás a tisknu. Jsem v mysli a modlitbách jen a jen u Vás. Hrála jsem to snad špatně, ale myslela jsem to poctivě. To mi můžete věřit."

Poslední dopisy Milady Horákové, dobové články z Rudého práva a mnoho dalšího najdete na portále JSNS.CZ.
Podívat se na všechny materiály
TIPY OD VÁS
"Vnímám jako velmi důležité, že  se nebavíme pouze o anonymním davu, ale zpracováváme osudy konkrétních lidí." 
Milan Ryjáček z Chocně popisuje, jak při výuce 50. let pracuje s konkrétními příběhy pamětníků, co se mu osvědčilo a jaké další materiály využívá.
Přečíst si tipy
HISTORICKÉ VÝROČÍ
FULTONSKÝ PROJEV
5. března 1946 přednesl tehdy již bývalý britský ministerský předseda Winston Churchill proslov, ve kterém mluvil i o železné oponě. Připomeňte si se studenty tento projev a co železná opona znamenala. V aktivitě můžete pracovat s originálním textem a využít ji tak i v hodině angličtiny.
OBJEDNEJTE SI
Z vězeňských spisů
Publikace obsahuje šedesát dva portrétů politických vězňů a krátké texty mapující okolnosti jejich uvěznění období života, které „muklové“ strávili v kriminálech a pracovních táborech.


Další materiály
Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.