Bulletin Příběhů bezpráví
leden 2018


Milí vyučující,
přejeme vše dobré do nového roku, ve kterém Vám dál budeme nabízet materiály a akce týkající se výuky moderních čs. dějin.
Právě přijímáme přihlášky do týmového projektu Z místa, kde žijeme a připravujeme první setkání v Praze, které proběhne 15.-16. února. V historickém výročí Vám přinášíme známý projev Klementa Gottwalda, od jehož pronesení na Staroměstském náměstí v Praze letos uplyne právě 70 let. V návaznosti na něj je tematický seriál věnován únoru 1948 a politickým procesům v Československu.

Přejeme vše nejlepší do nového roku!

Za Příběhy bezpráví
Veronika Stehlíková
ZAPOJTE SE
Přihlaste se
do Z místa, kde žijeme
Ještě pár dní máte možnost přihlásit se do týmového projektu Z místa, kde žijeme. Letošním tématem je paměť roku 1948. Na přihlášené týmy čekají dva dvoudenní workshopy v Praze - první už 15.-16. února.
Přečtěte si více
HISTORICKÉ VÝROČÍ
KOMUNISTÉ PŘEBÍRAJÍ MOC VE STÁTĚ
Právě se vracím z Hradu od pana presidenta. (...) Mohu vám sdělit, že pan president všechny mé návrhy, tak jak byly podány, přijal.

Žáci se v aktivitě seznámí se známým projevem Klementa Gottwalda, vytváří pamětní desky a píší esej o důsledcích této dějinné události pro Československo.

TEMATICKÝ SERIÁL
ÚNOR 1948
Informační text k filmu Ztráta paměti - Žalář je čest, ne ponížení... reflektuje téma politických procesů v komunistickém Československu. Zabývá se vězněním žen, vztahem této problematiky k Všeobecné deklaraci lidských práv i otázkou potrestání viníků.

FILM:
Ztráta paměti - Žalář je čest, ne ponížení...
Dokument Milana Maryšky je věnován osudům politických vězňů v komunistickém Československu. Představuje velké politické procesy - např. s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským. Vystupují v něm ale i méně známé osobnosti, které podávají osobní svědectví o praktikách vyšetřovatelů i každodenním životě za mřížemi.

Podívejte se na film
           
AKTIVITA:
Jen se svými myšlenkami
člověk byl...
Po zhlédnutí filmu Ztráta paměti - Žalář je čest, ne ponížení... žáci napíší úvahu či esej na téma "Můj  jeden den v komunistickém lágru". Mohou využít informace z dokumentu, ale také si další dohledat. Co se podle vašich žáků honilo politickým vězňům každý den hlavou?


Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.