Bulletin Příběhů bezpráví
říjen 2019


Milí vyučující,
říjnový Bulletin jsme celý věnovali 30. výročí sametové revoluce, abyste měli výběr materiálů k zařazení tohoto tématu do výuky k dispozici co nejdříve.
Ještě stále přijímáme poslední přihlášky do Měsíce filmu na školách. S Vašimi žáky se můžete zapojit také do projektu Naše revoluce a zpracovat její příběh právě ve Vašem městě nebo na Vaší škole. Díky aktivitě Studenti proti režimu v hodině využijete unikátní dobové materiály. A samozřejmě nechybí ani tipy na AV lekce – doporučujeme nejsledovanější film na portálu JSNS.CZ 1989: Z deníku Ivany A. a letošní novinku, sestřih výjimečného dokumentu Jana Špáty Největší přání 1989.

Za Příběhy bezpráví
Veronika Stehlíková
MĚSÍC FILMU NA ŠKOLÁCH
NAŠE REVOLUCE
Ještě stále máte možnost zapojit se i do projektu Naše revoluce. Zeptejte se s Vašimi žáky pamětníků, jak probíhala sametová revoluce právě ve Vašem městě. Najděte dobové fotografie, letáky a plakáty, projděte dobový tisk. Výsledky Vašeho pátrání zveřejníme v průběhu listopadu na našich webových stránkách.

HISTORICKÉ VÝROČÍ
STUDENTI PROTI REŽIMU
Pokojná demonstrace studentů 17. listopadu 1989, její průběh a násilné rozehnání bezpečnostními silami stojí na počátku řetězce událostí vedoucích nakonec k pádu komunistického režimu v Československu.

Pomocí pracovních listů analyzujte s žáky dobové dokumenty. Porovnáte například, v čem se liší výpověď přímého účastníka listopadových událostí a oficiální zpráva z tisku. Vyzvěte je také, ať se zeptají doma, jak na listopadové události vzpomínají jejich rodiče či prarodiče.

TEMATICKÝ SERIÁL
SAMETOVÁ REVOLUCE
Co byl Palachův týden, o čem se psalo v Několika větách, kdo patřil mezi zakládající členy Občanského fóra a co všechno vlastně přispělo k pádu komunistického režimu v Československu? Nejčastější otázky týkající se sametové revoluce shrnuje informační text z pera historika Petra Blažka.

FILM: 1989: Z deníku Ivany A.
Film Karla Strachoty vychází z autentického deníku osmnáctileté studentky Ivany. Ta v roce 1989 maturuje, získává umístěnku do prvního zaměstnání, ale také prožívá revoluční změny v Československu. Děj doplňují kromě archivních záběrů i poutavé animace.
           
AKTIVITA:
Bez povolení nevyjedeš
V aktivitě si žáci prožijí přípravy na cestu do zahraničí za socialismu. Seznámí se s dobovými materiály, zkusí si sami vyplnit celní prohlášení a diskutují o tom, jak na ně byrokracie spojená s cestováním působí a jak by oni sami dnes reagovali na uzavření hranic.


                    PERLIČKA:
            Největší přání 1989
V unikátním dokumentu Jan Špáta sbíral mezi mladými lidmi z různých částí společnosti odpovědi na zdánlivě prostou otázku: „Jaké je tvé největší přání?“ Působivou výpověď o roce 1989 jsme přímo pro školy sestříhali do půlhodinové verze.

                    Podívejte se na film
Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.