Bulletin Příběhů bezpráví
listopad 2019


Milí vyučující,
v nedávných dnech jsme v premiéře uvedli náš nový film 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu. Film se setkal s vřelým přijetím publika nejen přímo v sále, ale i online. Od jeho zpřístupnění pro veřejnost 1. listopadu byl spuštěn více než 4000x, čímž se stal druhou nejpřehrávanější lekcí letošního roku.   I vy si ho můžete zdarma přehrát, uspořádat například projekci pro své příbuzné či známé, a připomenout si tak 30. výročí pádu komunistického režimu u nás i v zahraničí. Pro veřejnost film promítneme 17. listopadu během Kina Příběhů bezpráví na Jungmannově náměstí v Praze.
V listopadovém čísle dále přinášíme aktivitu k výročí rozpadu Sovětského svazu, v tematickém seriálu věnovaném nacismu doporučujeme film Eugéniové a upozorňujeme na unikátní výstavu Amnézie 2019 Jiřího Sozanského.

Za Příběhy bezpráví
Ivana Vránková
VÝROČÍ SAMETOVÉ REVOLUCE
KINO PŘÍBĚHŮ BEZPRÁVÍ
V Praze na Jungmannově náměstí můžete v neděli 17. listopadu mezi 11:00 a 22:00 již tradičně navštívit Kino Příběhů bezpráví. Letos promítáme filmy 1989: Z deníku Ivany A. a 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu. Oba filmy poutavou formou pracující s unikátními dobovými záběry a propracovanými animacemi připomínají téma pádu železné opony. Jejich hrdiny jsou mladí studenti – devatenáctiletá Ivana a jednadvacetiletý Petr.

HISTORICKÉ VÝROČÍ
KONEC KOMUNISTICKÉHO IMPÉRIA
Uzavření tzv. bělovežské dohody 8. prosince 1991 předznamenalo konec sovětského impéria. Sovětský svaz formálně zanikl jen o pár dní později – 26. prosince 1991.

V aktivitě se žáci seznámí s texty reflektujícími rozpad Sovětského svazu a s pomocí znalostí v nich získaných se pokusí odpovědět na otázky v pracovním listu. Interpretují také dobovou karikaturu a pracují se slepou mapou SSSR.

TEMATICKÝ SERIÁL
NACISMUS
Jak se dostala německá nacistická strana, NSDAP, v 30. letech k moci, kdo byli Adolf Hitler a mistr propagandy Joseph Goebbels? A jakou roli sehrála nacistická propaganda v 2. světové válce? I na tyto otázky odpovídá informační text z pera historika Petra Koury.

FILM: Eugéniové
Film Pavla Štingla se zabývá vědeckou snahou dosáhnout co nejlepšího genetického fondu člověka - eugenikou. Tu dovedli k vrcholu nacisté, kteří „nevyhovující“ jedince odsoudili k tzv. konečnému řešení. Ve filmu se propojují unikátní archivní materiály s animovanými pasážemi a literárním komentářem.
           
AKTIVITA:
Pihatým vstup zakázán
Aktivita žáky uvede do nekomfortní situace. Pokusí sepsat různé fyzické charakteristiky, kterými se spolužáci ve třídě odlišují (barva vlasů, očí apod.). Odlišným skupinám potom mají připravit různé zákazy či omezení. Následně diskutují, jak se v dané situací cítí – ať už jako „nařizující“ či „omezovaní“.


DOPORUČUJEME
                 

AMNÉZIE 2019
Až do 17. ledna 2020 můžete v Obecním domě navštívit výstavu Amnézie Jiřího Sozanského, který uměleckou formou připomíná vybrané osobnosti kulturního života, které se odvážně postavily totalitě – ať nacistické nebo komunistické. Zastoupeni jsou například Milada Horáková, Jan Zahradníček, Jan Palach, Ivan Martin Jirous, Jiří Stránský nebo Václav Havel. Na projektu spolupracovali i přední historici a bohemisté Univerzity Karlovy.


KNIHA TVÁŘE NORMALIZACE ZDARMA
Přibližně před rokem vstoupil na český trh nový deník s příznačným názvem Deník N. Kromě denního zpravodajství vydává také knihy. Na konec listopadu připravuje knižní vydání svého seriálu Tváře normalizace, v němž se věnuje opomíjeným momentům posledních dvou dekád režimu, a zdarma jej nabízí školám. V případě zájmu si knihu můžete objednat prostřednictvím online formuláře.

Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.