Bulletin Příběhů bezpráví
červen 2019


Milí vyučující, 
úvodem Vás chceme poprosit, abyste svým žákům připomněli, že už jen do konce června mohou nominovat na Cenu Příběhů bezpráví. Informace k nominacím najdete níže. Na konci měsíce se také můžete těšit na video ke Dni Příběhů bezpráví, které bude možné zhlédnout 27.6. na našich sociálních sítích a na webu. V listopadu nás čeká již 15. ročník Měsíce filmu na školách, jehož letošním tématem je 30. výročí sametové revoluce. Při této příležitosti proběhne premiéra našeho nového filmu a těšit se můžete i na nové bonusové materiály. 

Máme bohužel také jednu smutnou zprávu. Na konci května zemřel Jiří Stránský. K připomenutí jeho odkazu jsme na webu JSNS.CZ otevřeli film Ztráta paměti – Žalář je čest, ne ponížení... 

Děkujeme za Vaši přízeň, přejeme Vám krásné a klidné prázdniny a těšíme se na další spolupráci!

Za Příběhy bezpráví 
Lucie Leišová
VZPOMÍNKA
NA JIŘÍHO STRÁNSKÉHO
ZTRÁTA PAMĚTI - ŽALÁŘ JE ČEST, NE PONÍŽENÍ...
S velkou lítostí jsme přijali zprávu o smrti Jiřího Stránského. Byl prvním politickým vězněm, za kterým jsme se šli před patnácti lety poradit kvůli tehdy vznikajícímu projektu Příběhy bezpráví. Nápad na setkávání mladých lidí s bývalými mukly si ho získal – a sám se v následujících letech zúčastnil mnoha besed na základních i středních školách.
V souvislosti s touto smutnou událostí na webu JSNS.CZ dočasně otvíráme film Ztráta paměti Žalář je čest, ne ponížení..., který byl natočen podle jeho námětu, a sám v něm i vystupuje.

CENA PŘÍBĚHŮ BEZPRÁVÍ
PŘIJÍMÁME NOMINACE!
Už jen pár dní zbývá do uzavření nominací na Cenu Příběhů bezpráví. Prosíme, připomeňte svým žákům, že nominovat mohou mladí lidé ve věku 13-30 let prostřednictvím jednoduchého online formuláře a poděkovat tak těm, kteří odvážně vzdorovali komunistickému režimu.
Z nominací studentská porota vybere tři laureáty, kterým bude ocenění předáno na podzim v pražském kině Lucerna. Posledním dnem, kdy je možné nominovat, je 30. červen.

DEN PŘÍBĚHŮ BEZPRÁVÍ
VZPOMÍNKOVÁ AKCE 
Stejně jako každý rok si i letos u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu připomínáme, že i díky jejich oběti jsme dnes svobodní.
V předvečer 27. června proto pořádáme pietní akci, v rámci které spolu se studenty v oboře Hvězda rozsvítíme několik desítek lampionů se jmény vězněných a popravených politických vězňů. Často jsou to laureáti Ceny Příběhů bezpráví nebo pamětníci, s jejichž příběhy se studenti seznamovali v rámci projektu Z místa, kde žijeme. Ráno po akci pak zveřejníme krátké video na facebooku Příběhy bezpráví a našich webových stránkách.
MĚSÍC FILMU NA ŠKOLÁCH 2019
30. VÝROČÍ SAMETOVÉ REVOLUCE
V listopadu proběhne již 15. ročník Měsíce filmu na školách. Budeme moc rádi, když se zapojíte! Letošním tématem je 30. výročí sametové revoluce. Můžete se těšit například na náš nový film 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu, který formátem navazuje na jeden z nejvíce promítaných filmů na portálu JSNS.CZ – 1989: Z deníku Ivany A. Film můžete zhlédnout i v Kině Příběhů bezpráví, které se bude konat 17. listopadu na Jungmannově náměstí v Praze

Pro všechny zapojené vyučující máme také jako bonus připravenou tematickou plakátovou výstavu, která obsahuje unikátní dobové fotografie z roku 1989 v Československu i ve světě a interaktivní panely, které dotvoří sami žáci. Na podzim také spustíme nový ročník projektu Naše revoluce – sestavte i Vy s Vašimi žáky příběh sametové revoluce právě ve Vašem městě! Jak na to zjistíte ve speciální AV lekci.
Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.