Bulletin Příběhů bezpráví
květen 2018


Milí vyučující,
úvodem děkujeme všem, kteří se s námi podělili o své tipy na materiály k výuce období kolem roku 1918. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a Vaší pomoci si velmi ceníme!

Aktuálně bychom Vás chtěli upozornit na Cenu Příběhů bezpráví. Tuto Cenu udělují každoročně mladí lidé hrdinům ze svého okolí, kterým tak chtějí poděkovat za jejich odvahu v období komunismu, za to, že i díky nim jsme svobodní. Pro pamětníky je toto ocenění vycházející od mladé generace výjimečné a jeho předání je pro ně velmi silným zážitkem. Pojďte jim společně ukázat, že si jich vážíme – odeslání nominace je snadné a zabere jen pár minut!

V květnovém čísle Bulletinu se soustředíme na výročí popravy Milady Horákové - žáci se seznámí s dopisy, které psala z vězení svým blízkým. Tomuto politickému procesu je věnován i tematický seriál. Filmy a materiály k dalším procesům 50. let najdete v jeho rozšířené verzi na našem webu JSNS.CZ.

Za Příběhy bezpráví
Veronika Stehlíková
ZAPOJTE SE
Staňte se spoluautory výstavy
Na podzim budeme stovkám škol z celé České republiky posílat plakátovou výstavu s ikonickými fotografiemi k "osudovým osmičkám", především roku 1948. Jejich předvýběr chceme svěřit studentskému týmu. Přihlaste se nejpozději do 27. 5.!
Přečtěte si víc 
CENA PŘÍBĚHŮ BEZPRÁVÍ
Nominujte do 30. června
Už jen do konce června mohou vaši studenti nominovat osobnost, které chtějí vyjádřit své uznání za odvážné postoje a činy v období komunismu. Nominovat může kdokoliv ve věku od 13-ti do 30-ti let prostřednictvím online nominačního formuláře. Studentská porota poté vybere tři laureáty, kterým bude ocenění předáno na podzim v pražském kině Lucerna.
Nominační formulář
HISTORICKÉ VÝROČÍ
JUSTIČNÍ VRAŽDA - POPRAVA MILADY HORÁKOVÉ
JUDr. Milada Horáková byla ve vykonstruovaném politickém procesu s tzv. vedením záškodnického spiknutí proti republice odsouzena k trestu smrti, který byl 27. června 1950 vykonán.

Z vězení psala svým blízkým dopisy, které byly její rodině předány až po roce 1990. Právě s nimi budou žáci pracovat v této aktivitě. 
TEMATICKÝ SERIÁL
POLITICKÉ PROCESY
Informační text k filmu Případ dr. Horáková se v první části věnuje politickým procesům 50. let. Rekapituluje množství souzených i popravených odpůrců režimu, zabývá se otázkou inscenování procesů i rehabilitací politických vězňů.

Přečtěte si informační text
FILM:
Případ dr. Horáková
Dokument Jana Mudry mapuje jeden z nejznámějších politických monstrprocesů v Československu. Snaží se ale také odpovědět na otázku, kdo vlastně byla Milada Horáková - využívá k tomu dobové archivy i vzpomínky pamětníků, např. dcery a sestry Milady Horákové.

           
AKTIVITA:
Proces jako divadlo
Aktivita žáky vede k promýšlení inscenovaných politických procesů pomocí divadelní paralely. Nejdříve uvažují, co všechno je k přípravě procesu třeba a následně konfrontují svá zjištění s archivními dokumenty vypovídajícími o přípravě procesu
s Miladou Horákovou a spol.


Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.