V tematickém seriálu nabízíme tipy na filmy o sametové revoluci.Zobrazit email v prohlížeči
 Bulletin Příběhů bezpráví
květen I. / 2021

Milí vyučující,

v tematickém seriálu nabízíme tipy na filmy o sametové revoluci, na kterou ke konci školního roku přijde v hodinách dějepisu na mnoha školách řada. Nejsledovanější snímky na našem portálu s tématem sametové revoluce Vaše žáky rozhodně zaujmou.

Příspěvek o vydavateli samizdatové edice Popelnice by mohli ocenit i učitelé češtiny. Seznamte své žáky s fenoménem samizdatu a s příběhem Jiřího Gruntoráda, jehož život nejvíc ovlivnily knihy – představovaly jádro jeho opoziční činnosti, byl kvůli nim vězněn a dodnes jim věnuje veškerý svůj čas.


 Za tým Příběhů bezpráví Vám krásné jarní dny přejí
Aneta Kočíková, koordinátorka projektu Příběhy bezpráví
a Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ
TEMATICKÝ SERIÁL
Sametová revoluce
Pro současnou mladou generaci může být toto období už dávnou historií. Seznamte žáky s atmosférou listopadových dní a s hlavními aktéry politického převratu. Níže Vám přinášíme tipy na nejsledovanější filmy, u každého naleznete také aktivitu připravenou pro distanční výuku.
Více k tématu
 1989: Z dopis psaných přes Železnou oponu
Petrovi Kořínkovi je 21 let, pochází z Pardubic, poslouchá undergroundové kapely, čte samizdatové knihy, ve škole má problémy kvůli svým dlouhým vlasům. A rozhodne se k emigraci. Je totiž začátek roku 1989 a nic nenasvědčuje tomu, že by se v komunistickém Československu dočkal svobody.
Vyzkoušejte aktivitu, připravenou pro distanční výuku.
Podívejte se na film
1989: Z deníku Ivany A.
Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa.
Vyzkoušejte aktivitu, připravenou pro distanční výuku.
Podívejte se na film
 Největší přání 1989
Jaká měli největší přání mladí lidé v Československu v roce 1989? A co jim v té době nejvíce vadilo? Sestřih dokumentu Jana Špáty nás při hledání odpovědí zavede mezi metalové nadšence, punkáče, fotbalové fanoušky, folkaře, trampy, maturanty či čerstvě odvedené brance, které čekají dva povinné roky na vojně.
Vyzkoušejte aktivitu, připravenou pro distanční výuku.
Podívejte se na film
PŘÍBĚHY VZDORU
Příběh Jiřího Gruntoráda
V roce 1981 se vydavatel samizdatové edice Popelnice Jiří Gruntorád dostal kvůli knihám do vězení v severočeských Minkovicích. Byl to jeden z nejhorších kriminálů normalizačního Československa. „Vězni i dozorci tam většinou chodili za trest. Práce se nedala stihnout, a navíc tam byla pořád zima…“
S tématem souvisí také lekce Komunistická propaganda v literatuře, vyzkoušejte ji.
Přečíst více
Odhlásit se z odběru bulletinu
Vzdělávací program JSNS
Člověk v tísni, o. p. s.