1. Zobrazit email v prohlížeči
 Bulletin Příběhů bezpráví
leden 2019


Milí vyučující,
stále pokračujeme ve sběru dopisů „psaných přes železnou oponu“ a budeme moc rádi, pokud se s námi o některé podělíte nebo nám pomůžete šířením výzvy mezi své kolegy, přátele či známé! Téma dopisů, deníků a osobních písemností nás navíc bude provázet celým letošním rokem. 
V historické aktivitě si připomínáme proces s tzv. protistátním spikleneckým centrem a přinášíme dobové novinové články k analýze. Tematický seriál jsme v souvislosti s 50. výročím činu Jana Palacha věnovali právě jemu - doporučujeme film Hořící keř a další materiály. Také připomínáme, že na webu JSNS.CZ najdete aktivitu přímo k výročí Palachovy smrti.
Přejeme Vám úspěšný vstup do nového roku!

Za Příběhy bezpráví
Veronika Stehlíková
DOPISY PSANÉ PŘES ŽELEZNOU OPONU
PODĚLTE SE S NÁMI O VAŠE PŘÍBĚHY
 Téměř každý člověk žijící v České republice má mezi svými příbuznými či blízkými někoho, kdo emigroval. Někoho, s kým v období komunistického Československa neviděl dlouhé roky, možná dokonce už nikdy. Mohli si psát pouze dopisy - dopisy psané přes železnou oponu. A právě ty stále hledáme. Pomozte nám šířit naši výzvu!

Materiály využijeme při tvorbě nového filmu Příběhů bezpráví - podobně vznikl i náš oblíbený film 1989: Z deníku Ivany A.

HISTORICKÉ VÝROČÍ
ODHALENÍ PROTISTÁTNÍHO SPIKNUTÍ
- RUDÉ PRÁVO O RUDOLFU SLÁNSKÉM
Dne 25. února 1951 Pražský rozhlas informoval o odhalení „protistátního spiknutí“. V následném procesu s protistátním spikleneckým centrem bylo 11 komunistických funkcionářů, mezi nimi např. Rudolf Slánský, odsouzeno k trestu smrti.

Žáci v aktivitě pracují s dobovými články v tisku a analyzují, nakolik odlišně informovalo Rudé právo o Rudolfu Slánském s odstupem pouhých šestnácti měsíců.

TEMATICKÝ SERIÁL
JAN PALACH
Informační text historika Petra Blažka vás seznámí s osobností Jana Palacha i dalšími živými pochodněmi, zabývá se také vyšetřováním celé události a popisuje reakce společnosti. Odpovídá také na otázku, jak na tento čin reagoval komunistický režim.

FILM: Hořící keř
Třídílné filmové drama Agnieszky Holland mapuje příběh sebeupálení Jana Palacha od osudného 16. ledna 1969 přes pohřeb až k soudnímu procesu, ve kterém se pozůstalí pokusili bránit lživým nařčením, která provázela vyšetřování Janova činu.

           
AKTIVITA: Mučednictví nebo sebevražda?
V aktivitě jsou žáci konfrontováni s protichůdnými názory na smysl Palachova činu. Nejdříve formulují svůj vlastní názor a posléze na základě soudobých mediálních výstupů diskutují o tom, jak mohou jeho smrt vnímat jiní.


Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.