Bulletin Příběhů bezpráví
červen 2017


Milí vyučující,
v červnovém Bulletinu Příběhů bezpráví si připomeneme Den památky obětí komunistického režimu, který každoročně připadá na 27. června. Právě toho dne před 67 lety byla popravena Milada Horáková. Nabízíme vám hned několik možností, jak můžete v závěru školního roku se svými žáky tento den věnovat různým aktivitám – poděkujte hrdinům kolem vás pamětní medailí Příběhů bezpráví a nominujte je na Cenu Příběhů bezpráví, promítněte film nebo si objednejte některou z našich knížek.

Přejeme klidný konec školního roku a krásné prázdniny!

Za Příběhy bezpráví
Veronika Stehlíková
PAMĚTNÍ MEDAILE
I díky vám jsme svobodní
Znáte někoho, kdo se statečně postavil komunistickému režimu? Například pamětníka, který chodí do vaší školy, a předává svůj příběh mladším generacím? Poděkujte mu se svými žáky pamětní medailí, kterou vám zdarma zašleme. Jak to uděláte je na vás – uspořádejte setkání ve škole, navštivte pamětníka doma… Fantazii se meze nekladou. 

Objednat medaili
CENA PŘÍBĚHŮ BEZPRÁVÍ
Nominujte do 30. června
Už jen do 30. června mohou vaši studenti nominovat osobnost, které chtějí vyjádřit své uznání za odvážné postoje a činy v období komunismu. Nominovat může kdokoliv ve věku od 13-ti do 30-ti let skrze online nominační formulář.  Z nominací vybere studentská porota tři laureáty, kterým ocenění na podzim předá v pražském kině Lucerna.

Nominační formulář
TIPY NA FILMY
Připomeňte si 27. červen filmem - vybrali jsme pro vás tři, ale na našem webu si můžete vybrat z desítek dokumentárních i hraných filmů k tématu moderních československých dějin. Filmy pokrývají období od první republiky až k sametové revoluci, a každý z nich je navíc doplněn informačními a metodickými materiály, které vám usnadní jejich využití ve výuce.

                                       Prohlédnout si nabídku filmů
Ztracená duše národa: Ztráta slušnosti
O. Sommerová / 2001 /22 min.
Krátký dokument ukazuje přístup komunistického režimu k třídním nepřátelům – tentokrát ženám, politickým vězenkyním 50. let, které se setkaly s obzvlášť brutálním zacházením.
           
AKTIVITA: Už se
neměly vrátit

Jak ovlivní další osobní i profesní život mladé dívky, když stráví deset let ve vězení? V aktivitě budete spolu s žáky hledat odpověď pomocí myšlenkových map.Bez milosti
K. Vlachová, M. Šandová
/ 1998 / 52 min.
Poprava generála Heliodora Píky po vykonstruovaném politickém procesu je nejvýraznějším projevem radikálních armádních čistek 50. let. Kudy vedla cesta od sovětských vyznamenání na šibenici?

Podívat se na film
           
AKTIVITA: Rehabilitace Heliodora Píky

Zaměřte se s žáky na příkladu Heliodora Píky na téma soudních rehabilitací. Aktivita se zabývá i otázkou hledání viníků této justiční vraždy a jejich potrestání či nepotrestání.


Použít aktivitu

Věra 68
O. Sommerová / 2012 /90 min.
Příběh proslulé gymnastky Věry Čáslavské, která tvrdě zaplatila za odpor vůči sovětské okupaci, očima režisérky Olgy Sommerové.
           
AKTIVITA:
Vlastnosti pro život
Zamyslete se s žáky nad tím, jaké vlastnosti určovaly životní dráhu Věry Čáslavské. Které považují za nejdůležitější?


TIP NA KNIHU

KOMUNISMUS V SRDCI EVROPY
Česko-anglická publikace koriguje podstatnou část mýtů o normalizační minulosti. Ty prezentují především politici a sympatizanti tehdejší i současné komunistické strany. Nicméně nejen oni. I mnozí další lidé, kteří v komunistickém Československu prožili část života, nepříjemné zážitky ze své paměti vytěsnili a s nostalgií připomínají jen to hezké, co tehdy zažili. A tyto zkreslené a zidealizované vzpomínky generace rodičů a prarodičů se pak přenášejí i na část dnešní mladé generace, která si často právě na jejich základě vytváří vlastní představy o minulosti. 
Knihu si společně s našimi dalšími publikacemi můžete zdarma objednat online.

Objednat si zdarma knihy
Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.