Bulletin Příběhů bezpráví
březen 2018


Milí vyučující,
hned v úvodu bychom Vás chtěli poprosit o zpětnou vazbu k obsahu našeho bulletinu. Níže najdete odkaz na anketu, za jejíž vyplnění Vám předem děkujeme!
A nyní k samotnému obsahu – v březnovém čísle si připomínáme vznik Severoatlantické aliance. Tematický seriál se zabývá jednou z akcí opozičního vojenského paktu, Varšavské smlouvy, a sice okupací Československa v roce 1968. Zde Vám nabízíme opravdu pouze ochutnávku našich materiálů k tomuto tématu, na webu najdete připravený širší výběr.

Za Příběhy bezpráví
Veronika Stehlíková
HISTORICKÉ VÝROČÍ
VZNIK SEVEROATLANTICKÉ ALIANCE
4. dubna 1949 byla dvanácti státy podepsána tzv. Washingtonská či Severoatlantická smlouva, čímž fakticky vznikla Severoatlantická aliance - NATO.

V aktivitě žáci vytvářejí poutavou infografiku a analyzují texty ze současných médií. 

Vytvořte infografiku
TEMATICKÝ SERIÁL
OKUPACE 1968
Informační text k filmu Přerušené jaro - Srpen jako kladivo přehledně shrnuje fakta týkající se pražského jara i okupace v srpnu 1968. Otevírá i téma zvacích dopisů či odchodu sovětských vojsk na počátku 90. let.

FILM:
Filmový týdeník č. 35/1968
Filmový týdeník s dobovým komentářem nejautentičtější možnou formou přibližuje noc, kdy bylo Československo okupováno vojsky pěti "spřátelených" států. Záběry z prvních dní invaze ukazují i střety mezi obyvateli Prahy a vojáky okupačních armád.
           
AKTIVITA:
Mlčení - Normalizační rezignace společnosti
Aktivita žáky vede k zamyšlení nad důvody pasivity normalizačními společnosti. Pomohou jim k tomu i úryvky z textů Václava Havla a Jana Zábrany. Na závěr sdílí, v jakých situacích oni sami "mlčí" a co je případně vyburcuje k tomu, aby se ozvali.


Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.