Bulletin Příběhů bezpráví
listopad 2017


Milí vyučující,
jsme právě uprostřed Měsíce filmu na školách - věříme, že během besed se žáci setkají s lidmi, kteří vzdorovali komunistickému režimu. Řekněte jim proto o možnosti nominovat je na Cenu Příběhů bezpráví! ale přinášíme Vám i další materiály - tentokrát k tzv. druhému odboji. V historickém výročí si s žáky můžete připomenout seskok parašutistů a operaci Anthropoid, nabízený film i inspirace z Gymnázia Sokolov Vás zavedou mezi československé letce v Anglii. A pro ty z Vás, kteří odebírají bulletin, ale nejsou registrování na našem webu JSNS.CZ, máme speciální nabídku. Pokud se na portále zaregistrujete do 17. listopadu, pošleme Vám jako poděkování balíček materiálů k výuce čs. moderních dějin.

Těšíme se na Vaše případné reakce a těm z Vás, kteří se zapojili do Měsíce filmu, přejeme hodně štěstí s besedami!

Za Příběhy bezpráví
Veronika Stehlíková
AKTUALITY
Zahájili jsme 13. ročník
Příběhů bezpráví
1. listopadu jsme v pražském kině Lucerna zahájili již 13. ročník Příběhů bezpráví - Měsíce filmu na školách. Součástí slavnostního večera bylo i předání Cen Příběhů bezpráví letošním laureátům, o kterých se dozvíte víc níže.

Přečtěte si víc
           
Máme nový spot
V hlavních rolích nového spotu Příběhů bezpráví uvidíte Marthu Issovou, Milušku Havlůjovou a Karla Metyše, laureáta Ceny Příběhů bezpráví 2013. Martha Issová s Miluškou Havlůjovou spot osobně představily 1. listopadu v pražské Lucerně.


REGISTRACE NA JSNS.CZ
K registraci na našem portálu JSNS.CZ můžete využít službu mojeID, nebo se registrovat přímo u nás. Stačí vyplnit  několik základních údajů. Pokud byste se chtěli na cokoliv ohledně registrace zeptat, napište nám na registrace@jsns.cz.

HISTORICKÉ VÝROČÍ
SESKOK ANTHROPOIDU
V noci z 28. na 29. prosince 1941 byly nad územím tehdejšího protektorátu vysazeny tři paravýsadky - Anthropoid, Silver A a Silver B. Výsadek Anthropoid tvořili Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Jejich úkolem bylo provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V aktivitě budou žáci uvažovat o motivaci odbojářů k takovému činu i o významu atentátu pro československé dějiny a seznámí se s dobovými dokumenty.

TEMATICKÝ SERIÁL
DRUHÝ ODBOJ
Informační text k doporučovanému filmu Nebe nad Evropou odpovídá na otázky o čs. letcích v Anglii, kteří představují početnou skupinu zástupců druhého zahraničního odboje. Věnuje i jejich perzekuci po válce a dává tak možnost plynule přejít od tématu druhého odboje k odboji třetímu.

FILM:
Nebe nad Evropou
Dokument Heleny Třeštíkové mapuje osudy tří čs. letců - gen. Františka Fajtla, prof. Jana Wienera a gen. Františka Peřiny, kteří za 2. sv. války za svou vlast bojovali v Anglii. Pomocí osobní svědectví jich samých, jejich manželek i dobových dokumentů mapuje také jejich poválečné osudy a léta strávená v komunistických kriminálech.

Podívejte se na film
           
AKTIVITA:
Dvojí pohled na české válečné letce
Žáci jsou při aktivitě konfrontováni s dvěma radikálně odlišnými pohledy na čs. letce z Anglie. Jedna skupina bude pracovat s článkem vydaným čerstvě po válce, druhá s článkem z období po únoru 1948. V čem se oba články liší? Jakým jazykem mluví propaganda, a proč se zaměřila právě na letce?


INSPIRACE
JAKÝ JE HRDINA?
"Milý Františku,
chci vám vyjádřit svůj obdiv za to všechno, co jste udělal. Tolik odvahy a ochoty sloužit vlasti nemá každý. Jste velmi mimořádný muž a podle mého mínění žádná medaile nezvládne vyčíslit vaše skutky."

K filmu Nebe nad Evropou jsme připravili aktivitu, ve které se žáci blíže seznámí s osudy tří letců, kterým se dokument věnuje. V jejím závěru mají žáci za úkol napsat pro letce krátké vzkazy. Jak probíhala hodina s touto aktivitou na Gymnáziu Sokolov a jaké další vzkazy žáci napsali?

ZAPOJTE SE
CENA PŘÍBĚHŮ BEZPRÁVÍ
Na zahájení 13. ročníků Příběhů bezpráví - Měsíce filmu na školách jsme udělovali Ceny Příběhů bezpráví. Studentská porota letos vybrala tři laureáty - Hanu Jüptnerovou, Jana Lukáše a Pavla Horáka.

Cena Příběhů bezpráví je udělována mladými lidmi ve věku do 30-ti let za odvážné postoje a činy v období komunismu. Vaši žáci se určitě s takovými lidmi setkali na besedách v rámci Měsíce filmu na školách. Řekněte jim o možnosti nominovat je na Cenu Příběhů bezpráví 2018 - stačí k tomu jen pár základních informací.

Nominujte na Cenu Příběhů bezpráví
Odhlásit se z odběru bulletinu
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.