Vážení přátelé,
v sobotu 26. května zahájíme na brněnském výstavišti III. ročník festivalu Meeting Brno. Připravili jsme pro vás na šedesát pořadů, v nichž budeme z různé perspektivy zkoumat naši stoletou historii. Nenasazujeme si přitom růžové brýle a připomínáme také bolestivé okamžiky minulosti Brna.


ROZVZPOMÍNÁNÍ

Minulý rok jsme na festival Meeting Brno pozvali potomky brněnských židovských rodin, kterým se podařilo přežít holocaust, avšak po válce jim byl zkonfiskován majetek. Přestože jsou dodnes morálními vlastníky řady významných brněnských staveb, prezentuje se jimi naše město či kraj. Potomků zmíněných rodin se z pěti kontinentů sjelo na 120 a mnozí z nich do města svého původu zavítali vůbec poprvé. Jaká byla jejich cesta k vlastním kořenům a jak se jim u nás líbilo? Jejich týdenní pobyt sledoval dokumentarista
Roman Zmrzlý, jehož snímek Rozvzpomínání můžete shlédnout při slavnostní premiéře 1. června v Kabinetu múz. Po projekci následuje debata s autorem filmu a dále s účastníkem loňského setkání Danielem Löw-Beerem. Moderuje Mojmír Jeřábek, ředitel Českého centra ve Vídni a iniciátor loňského setkání. Doporučujeme rezervaci místa na e-mailu: rsvp@meetingbrno.cz.

POUŤ SMÍŘENÍ

Vypořádání naší společnosti s poválečným vyhnáním německých obyvatel vyvrcholilo v roce 2015 Poutí smíření a s ní spojenou Deklarací smíření a společné budoucnosti, brněnskými zastupiteli přijatým vyjádřením lítosti nad poválečnými událostmi roku 1945. Akce navazovala na upomínkové pochody do Pohořelic, které od roku 2007 pořádá Jaroslav Ostrčilík. Od roku 2015 vede trasa pouti proti směru historického pochodu, tedy v symbolickém gestu smíření od někdejšího hromadného hrobu
v Pohořelicích zpět do Brna. I letos se vydáme z Pohořelic do zahrady augustiniánského opatství na Mendlově náměstí, a to v sobotu 2. června. Při zakončení pouti v zahradě augustiniánů zahraje skupina Urband a k dispozici bude občerstvení i možnost poznat zástupce a činnost krajanských sdružení. Přesný harmonogram dne najdete na našich webových stránkách.


Přidejte se!

Chcete se zapojit do příprav festivalu? Přidejte se k nám! Hledáme dobrovolníky a nabízíme nejen práci, ale také zábavu a množství inspirativních setkání, které možná ovlivní celý váš příští život!

Máme nový spot!

Chcete zjistit, co vás čeká v programu letošního festivalu Meeting Brno? Nechejte se naladit naším zbrusu novým spotem z dílny výtvarného umělce Matěje Smetany. Shlédnout ho můžete zde.
Mohlo by vás zajímat

Festival Meeting Brno se koná s laskavou podporou statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a U.S. Embassy.
Facebook     
NEodpovězením na tento newsletter souhlasíte s dalším zasíláním zpráv z festivalu Meeting Brno. V případě nesouhlasu použijte prosím odkaz pro odhlášení umístěný níže.

Nezobrazil se Vám email správně? Otevřít v prohlížeči
info@meetingbrno.cz