Nezobrazuje se vám e-mail korektně? Pak klikněte, prosím, sem.
23. dubna 2020

Milí Pozořičtí,
ani jsme se nestačili nadechnout a je zde poslední část dubna. Není to tak dávno, co jsme nastartovali snahu o vzájemnou pomoc v rámci POZOŘICKÉHO VÍŘENÍ.

Jsou lidé, kteří říkají, že to je zbytečné. Že nákaza stejně proběhne. Ale já věřím, že naše včasná akce byla jedním z kamínků mozaiky, která napomůže k tomu, že průběh nebude snad tak dramatický a že hlavně ve zdraví přežijí naši blízcí. Protože jíst máme co, uskromnit se můžeme. Ale životy nám nikdo nevrátí. To prosím mějme na paměti v týdnech následujících, až vás sluníčko a touha rožnit a popíjet na zahrádkách bude svádět k přílišnému optimismu.
 
V dnešním vydání budeme věnovat pozornost dalším lidem, kteří v týmu dispečinku a kurýrů pomáhají, aby se roušky a desinfekce dostaly tam, kam mají. 
 
Také se můžete podívat na naše průběžně aktualizovaná data, kolik energie jsme v PoŠuKově věnovali. Děkuji všem, kdo pomáhají. A děkuji všem, kdo pomoc nabízejí. Je jí tolik, že ji ani nedokážeme vždy hned využít. Ale nebojte! I když se kampaň s šitím roušek pomalu blíží ke konci, tak naše Vostrý pozořický kočičky budou v pohotovosti a připravené zase doplnit zásoby.  A roušky a desinfekce nejsou jediná věc, kterou můžeme a musíme dělat.
JAK SE NÁM NAŠE SPOLEČNÉ ÚSILÍ DAŘÍ
Klikněte na graf a po chvíli načítání dat budete mít možnost procházet mnoho dalších užitečných informací. Prosím, mějte chvíli strpení, než se data načtou.
ROUŠKY PRO ŠKOLÁKY
Vzhledem k záměru vlády otevřít první stupeň základních škol, chystají naše švadlenky dětské roušky pro malé školáky. Roušky je možné si vyzvednout po předchozí domluvě na úřadě městyse, a to od čtvrtka 23. 4. 2020.
LIDÉ V POZADÍ
V minulém vydání jsme představili tým Roušek. V cyklu pokračujeme týmem Dispečinku a kurýrů:
DISPEČINK A KURÝŘI
Tereza Jiráčková

Stejnou rychlostí, jako pozořické švadleny natáhly nitě do strojů a začaly šít tisíce roušek, se v Pozořicích zrodila flotila dobrovolných kurýrů. Je to neuvěřitelné, ale první kurýr nabídl svou pomoc asi hodinu poté, co vláda vyhlásila, že se zavírají školy a všem bylo jasné, že náš život v následujících týdnech půjde jinou cestou, než jsme zvyklí. Nikoho nebylo potřeba prosit ani přemlouvat. Všichni tu prostě najednou byli, připraveni pomáhat.

Práce kurýra je neuvěřitelná otročina vhodná pouze pro jedince s rychlýma nohama, s velmi širokým srdcem a beránčí náturou, na které se dá dříví štípat. Flexibilita před kterou by zbledl i Chuck Norris patří k nutné výbavě. Kdo jiný by byl ochotný být denně až 19 hodin na telefonu, kdykoli schopný zajet kamkoli pro cokoli, během cesty třikrát změnit směr, nic nezapomenout, všem doručit správný balíček a za žádných okolností neztrácet úsměv?

Jak tedy vypadal den kurýra v prvních týdnech karantény? 
Od 7:00 se rozpípaly telefony s požadavky – sbírat materiál na šití roušek od soukromých dárců, rozvážet je po švadlenách, nakupovat materiál na papírové roušky, rozvážet roušky do domácností, do domů sociálních služeb po Brně, jihomoravském kraji, místním obchodníkům, lékařům, hasičům, policii... Nikdo je nedoveze lépe a rychleji, než naši kurýři. 

Preventivní opatření ale nejsou jen roušky – svážíme přísady pro výrobu dezinfekce, vyrábíme stojany pro její aplikaci, připravujeme informační materiály, vozíme nákupy seniorům, převážíme unavené šicí stroje na opravu, čtyřikrát denně jsou doplňovány zásobníky na dezinfekci po Pozořicích – jsou to stovky požadavků, které naše udatná jednotka zvládla během několika týdnů bleskově zařídit.

Kurýři jsou i pěší – ti zase mají naběhaný maraton po Pozořicích s roznáškou zpravodajů, informačních letáků a roušek to těch správných schránek. 

Zvláštní kategorií jsou noční jezdci – v prvních týdnech zvládali během jednoho dne dvě série mimořádných svozů, kdy se vezl materiál od Sobotků ke 40 švadlenám. Zde se sbíraly hotové roušky a putovaly k “baličkám” na sterilní balení a odtud k distributorovi – dříve u Veroniky Muselíkové, nyní u Josefa Jiráčka. Poslední štace končí kolem půlnoci. Pro zachování fyzického i duševního zdraví všech zúčastněných jezdí teď už jen tři svozy roušek týdně – přesto, když před půlnocí uvidíte podezřelou osobu, která popojíždí obcemi a snáší do auta pytle se stovkami roušek, vězte, že se jedná o nočního anděla :-).

Celý tento cirkus by byl nezvládnutelný bez pevného vedení – Pepa Hajkr, Markéta Hynková a Lucka Honková jsou naši dispečeři – u nich se denně sbíhají desítky  požadavků a oni pak efektivně plánují trasy, aby se kurýři neuhnali k smrti. 

Naši kurýři a dispečerové jsou pozořičtí rytíři z Blaníku, připraveni plnit nesplnitelné ihned, zázraky do tří dnů. Nemusíme se ale bát, že lidí ochotných v nouzi nabídnout svou pomoc bude ubývat – u Havigerů se 15. 4. narodil kurýr junior. Malému Filípkovi i všem velkým kurýrům přejeme hodně štěstí do dalších naběhaných kilometrů!

Facebook YouTube Twitter
Facebook YouTube Twitter
POZOŘICKÝ ZPRAVODAJ 3/2020

Ocitli jste se v karanténě? Potřebujete pomoci s řešením problémů? Volejte:

723 990 864

Tereza Jiráčková, místostarostka

Jak získávat informace a být připojen
24 hodin denně se snažíme komunikovat na Facebooku U nás v Pozořicích a Pozořice—Jezera – připojte se, komunikujte. Děkujeme.

Prosíme zájemce o jakoukoliv podporu a zájemce o informace, přihlaste se přes formulář na www.pozorice.cz. 
Facebook YouTube Twitter LinkedIn Instagram Pinterest
Činnost úřadu městyse Pozořice
Činnost úřadu městyse Pozořice byla upravena tak, abychom jednak chránili nejstarší zaměstnance, a také zabezpečili funkčnost úřadu. Otevírací doba je PO a ST 8–11 hod.
Prosíme konzultujte svou návštěvu předem telefonicky na 544 226 046 nebo e-mailem: pozorice@pozorice.cz

Šiřte tento newsletter. Kdo má zájem o odběr, může si jej objednat zde.

Program POZOŘICKÉ VÍŘENÍ svými znalostmi a technologiemi zdarma podporují společnosti:
Facebook YouTube Twitter LinkedIn